Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Veterináři zaznamenali na Břeclavsku další úhyn racků na ptačí chřipku

Racek, ilustrační fotografie.
Racek, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Vyšetření veterinářů potvrdilo další výskyt ptačí chřipky u uhynulých racků, tentokrát na rybníku v Bořeticích na Břeclavsku. Letos jde o 12. místo v ČR, kde byla nákaza potvrzena u uhynulých volně žijících ptáků. ČTK to dnes řekl zástupce tiskového mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer.

Vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N1 veterináři potvrdili u tří uhynulých racků, které u rybníka našli ornitologové. "Jedná se letos již o 12. místo v ČR, kde byla nákaza potvrzena u uhynulých volně žijících ptáků, z toho pátý případ, kdy byla zjištěna u racků," uvedl Majer. Loni se objevily pouze dva případy.

Nákaza se letos už potvrdila například v případě úhynu desítek racků v Českých Budějovicích u Vrbenských rybníků či u Zámeckého rybníka v Chropyni na Kroměřížsku, stejně tak u rybníka Třetí Zbrod u Mutěnic na Hodonínsku.

Vzhledem k tomu, že jde o nákazu u volně žijících ptáků, nepřijímají se žádná mimořádná veterinární opatření. Veterináři ale varují před stálým rizikem zavlečení nákazy do chovů drůbeže a apelují na chovatele, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti.

Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež. Ptačí chřipku, která byla známá už v 19. století pod jménem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru nese označení H5N1. Při nálezu většího množství uhynulých divokých ptáků veterináři doporučují nemanipulovat s nimi a tuto skutečnost neprodleně nahlásit místně příslušné krajské veterinární správě.

Témata:  ptačí chřipka pactvo

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy