Vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N1 veterináři potvrdili u tří uhynulých racků, které u rybníka našli ornitologové. "Jedná se letos již o 12. místo v ČR, kde byla nákaza potvrzena u uhynulých volně žijících ptáků, z toho pátý případ, kdy byla zjištěna u racků," uvedl Majer. Loni se objevily pouze dva případy.

Nákaza se letos už potvrdila například v případě úhynu desítek racků v Českých Budějovicích u Vrbenských rybníků či u Zámeckého rybníka v Chropyni na Kroměřížsku, stejně tak u rybníka Třetí Zbrod u Mutěnic na Hodonínsku.

Vzhledem k tomu, že jde o nákazu u volně žijících ptáků, nepřijímají se žádná mimořádná veterinární opatření. Veterináři ale varují před stálým rizikem zavlečení nákazy do chovů drůbeže a apelují na chovatele, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti.

Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež. Ptačí chřipku, která byla známá už v 19. století pod jménem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru nese označení H5N1. Při nálezu většího množství uhynulých divokých ptáků veterináři doporučují nemanipulovat s nimi a tuto skutečnost neprodleně nahlásit místně příslušné krajské veterinární správě.

reklama