Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ptačí chřipka se v USA přenáší i na krávy. Evropa situaci sleduje s obavami

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ptačí chřipka, známá také jako H5N1, vyvolává ve Spojených státech obavy. Byla potvrzena u amerických krav a Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, že existuje riziko možného přenosu na lidi.

V posledních letech došlo k rozšíření ptačí chřipky po celém světě, například u kuřat ve Velké Británii, lachtanů v Peru nebo tuleňů v Rusku. Tentokrát byla virová nákaza potvrzena u krav v USA, což vyvolalo znepokojení mezi vědci.

Jeden z pěti vzorků maloobchodního mléka v USA byl testován pozitivně na virové fragmenty, informuje deník Politico.

Přenos ptačí chřipky na krávy pravděpodobně začal poté, co se jedna kráva dostala do kontaktu s infikovanými ptáky nebo mrtvými ptáky v krmivu. Nyní se virus šíří mezi kravami a dokonce je možné, že se přenáší z krav na ptáky.

Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí potvrdilo i jeden případ H5N1 u člověka, což naznačuje možný přenos z krávy na člověka, uvedl server The Guardian.

Od začátku jeho identifikace na konci března tohoto roku byl virus potvrzen u 33 stád v osmi státech USA. S ohledem na jeho vysokou infekčnost a skutečnost, že krávy mají buď žádné nebo mírné příznaky, je pravděpodobné, že se virus rozšířil dál po celé zemi a mohl dokonce opustit USA prostřednictvím vývozu dobytka.

I když byly virové částice nalezeny v komerčním mléce, americké úřady tvrdí, že pasterizace pravděpodobně inaktivuje virus a že není důkaz o tom, že by mohl vyvolat nemoci u lidí.

Přestože nový kmen viru představuje zatím omezené riziko pro lidi, jeho charakter je stále neznámý a existuje možnost dalších mutací, které by mohly vést k jeho snazšímu přenosu na lidi. Evropské země pečlivě sledují situaci, ale zatím nebyl tento kmen v Evropě nalezen.

Ačkoli je riziko pro běžnou populaci stále považováno za nízké, vědci hodlají nadále monitorovat situaci a přijmout opatření k zabránění dalšího šíření viru. 

Témata:  ptačí chřipka krávy

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy