krávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka děsí i Česko. Stát zavádí přísná opatření

Domov

Státní veterinární správa (SVS) dnes oznámila další zpřísnění mimořádných veterinárních opatření (MVO) s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Nová opatření přicházejí v reakci na pokračující šíření nákazy na Slovensku a v Maďarsku, kde bylo v posledních dnech potvrzeno již několik ohnisek.

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Může se přenést na člověka?

Domov

Slintavka a kulhavka (známá také pod zkratkou SAK) je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které postihuje sudokopytníky – především skot, ovce, kozy a prasata. Nemoc je obávaná především kvůli své schopnosti rychle se šířit mezi hospodářskými zvířaty, což může způsobit značné ekonomické škody. Otázkou však zůstává, zda může být toto virové onemocnění nebezpečné i pro člověka.

Ilustrační fotografie

Vědci přišli s unikátním plánem, jak zastavit extrémní počasí. Naočkují krávy proti větrům

Počasí

Krávy mají úžasnou schopnost přežít pouze na trávě, ale tento dar přírody má svou cenu. Během trávení v bachoru, jednom ze čtyř žaludečních oddílů, dochází ke kvašení potravy, což vede k uvolňování metanu – skleníkového plynu, který je sice v atmosféře méně trvanlivý než oxid uhličitý, ale má 28krát vyšší oteplovací potenciál. Tento metan uniká především říháním a částečně i prděním. Jedna kráva ho za rok vyprodukuje až 90 kilogramů, píše CNN.

Ilustrační fotografie

Irští farmáři tvrdí, že musí kvůli klimatickým cílům vybíjet krávy

Svět

Irská vláda plánuje do roku 2030 snížit emise ze zemědělství o 25 procent. Farmáři v Irsku chovají přes 7,3 milionu kusů dobytka, což je více, než je v této zemi obyvatel. Zemědělství ale výrazně přispívá k emisím skleníkových plynů, a tak se místní chovatelé obávají, že kvůli snaze splnit přísné normy zbankrotují nebo budou muset začít vybíjet stáda, píše The Guardian.

Ilustrační fotografie

Švýcarsko nedá na staletou tradici dopustit. Krávy míří na vysokohorskou túru

Svět

Bern - Každé léto se švýcarské krávy vydávají na vysokohorskou túru. Na 270.000 krav vyrazí počátkem léta z údolí na horské pastviny, v průměru zdolají převýšení 590 metrů, což cestou plnou serpentin představuje trasu dlouhou 16 kilometrů. Zdatné alpinistky ale stanou až ve výšce 2000 metrů, píše zpravodajský server swissinfo.ch (SWI). Na začátku podzimu se pak vracejí zpět.

Ilustrační fotografie

Čína odstranila Česko ze seznamu rizikových zemí kvůli BSE

Domov

Praha - Čína po devíti letech od posledního výskytu nemoci šílených krav (BSE) v ČR vyškrtla republiku ze seznamu zemí s nebezpečím nemoci. Podle Státní veterinární správy (SVS) to pomůže k obchodu s hovězím masem. Čínský trh zatím pro české hovězí otevřený není. V ČR se od začátku tisíciletí do konce loňského roku zkontrolovalo více než 1,9 milionu kusů skotu, u 30 z nich byly testy pozitivní. Naposledy se tak stalo v roce 2009.

Ilustrační fotografie

Nový Zéland vybije přes sto tisíc krav, bojuje s epidemií

Svět

Wellington - Nový Zéland, který je největším vývozcem mléčných výrobků, plánuje vybít 126.000 krav, aby zastavil šíření bakterie Mycoplasma bovis. Ta u skotu způsobuje zápal plic, zánět mléčné žlázy, artritidu a další nemoci. Novozélandské úřady do kampaně, jejímž cílem je úplné vymýcení zmíněné bakterie v zemi, investují více než 880 milionů novozélandských dolarů (13,44 miliardy Kč), uvedla dnes podle agentury Reuters premiérka Jacinda Ardernová.

Sucho, ilustrační fotografie

Kvůli suchu mají potíže i hospodářská zvířata

Domov

České BUdějovice/Třeboň - Sucho a vysoké teploty čím dál víc trápí jihočeské zemědělce. Pokud nebude dostatečně pršet, mohou v regionu klesnout počty hospodářských zvířat, protože nebude možné zajistit jim zásoby píce na zimu. Kvůli suchu a kritickému nedostatku krmiva pro zvířata žádá Jihočeská agrární komora stát, aby zmírnil podmínku nechat tři až deset procent ploch neposečených u luk s výměrou nad 12 hektarů. ČTK to řekla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.

Španělsko

Ve Španělsku se objevila atypická forma nemoci šílených krav

Svět

Paříž - Španělsko ohlásilo případ atypické formy takzvané nemoci šílených krav na jedné farmě poblíž hranice s Portugalskem. S odkazem na španělské ministerstvo zemědělství o tom dnes informovala Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE).

Aktuálně se děje

11:01

Vatikán zveřejnil detaily pohřbu papeže Františka

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy