Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

WHO hovoří o globální pandemii. Obává se šíření ptačí chřipky

Světová zdravotnická organizace (WHO)
Světová zdravotnická organizace (WHO)
Foto: Reprofoto ČT

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyjádřila znepokojení nad šířením ptačí chřipky (H5N1) na nové živočišné druhy a lidi. Uvedla to agentura AFP.

Podtyp H5N1 chřipkového viru A vedl od roku 2020 k úmrtí desítek milionů kusů drůbeže, přičemž nakaženo bylo i volně žijící ptactvo a suchozemští a mořští savci.

Nově se na seznam nakažených dostaly i krávy a kozy. Podle odborníků jde o překvapující vývoj, jelikož se předpokládala, že tato zvířata nejsou náchylná na tento typ chřipky.

Chřipkový virus typu A (H5N1) se stal "globální pandemií zoonózy zvířat", řekl vedoucí vědec WHO Jeremy Farrar. "Velkou obavou samozřejmě je, že při infikování kachen a kuřat a poté stále více savců se tento virus vyvíjí a rozvíjí schopnost infikovat lidi a následně kriticky schopnost šířit se z člověka na člověka," dodal.

V současnosti neexistují důkazy o přenosu podtypu chřipkového viru H5N1 mezi lidmi. Ale ve stovkách případů, kdy se lidé nakazili při kontaktu se zvířaty, byla "úmrtnost mimořádně vysoká", upozornil Farrar.

Od začátku roku 2023 do 1. dubna letošního roku zaznamenala WHO 463 úmrtí z 889 případů nákazy u lidí ve 23 zemích, což představuje 52procentní úmrtnost.

Americké úřady nedávno uvedly, že ve státě Texas se osoba zotavuje z ptačí chřipky, kterou se nakazila při kontaktu s krávou. V USA se jedná pouze o druhý potvrzený pozitivní případ ptačí chřipky u člověka. Podle WHO jde pravděpodobně o první nákazu člověka podtypem H5N1 viru chřipky A prostřednictvím kontaktu s infikovaným savcem.

Když se virus "dostane do populace savců, přiblíží se k lidem", řekl Farrar, který upozornil, že tento virus "hledá nové hostitele". "Je to skutečný problém," dodal.

Vedoucí vědec WHO zároveň vyzval k posílení monitorování viru a zdůraznil, že je důležité vědět, kolik lidí se nakazilo, protože právě tam „dojde k adaptaci“ viru.

Témata:  WHO ptačí chřipka

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy