Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropa na prahu další epidemie? WHO bije na poplach, situace je nejhorší za posledních 25 let

Světová zdravotnická organizace (WHO)
Světová zdravotnická organizace (WHO)
Foto: Reprofoto ČT

Evropský region zaznamenal v loňském roce nejvyšší počet případů spalniček od roku 1997, uvedla ve čtvrtek Světová zdravotnická organizace (WHO) a Dětský fond OSN (UNICEF).

Podle jejich analýzy dosáhl počet hlášených případů spalniček v evropském regionu v roce 2024 celkem 127 352, což je dvojnásobek oproti předchozímu roku.

Děti mladší pěti let představují 40 % všech nakažených. Zpráva dále upozorňuje, že v roce 2023 přišlo o první dávku vakcíny proti spalničkám půl milionu dětí.

„Spalničky se vrátily a je to varovný signál. Bez vysoké proočkovanosti neexistuje zdravotní bezpečnost,“ uvedl v prohlášení regionální ředitel WHO pro Evropu Hans P. Kluge.

WHO a UNICEF připisují dramatický nárůst počtu případů poklesu proočkovanosti během pandemie covidu-19. Mnoho zemí se stále nevrátilo k předpandemickým úrovním očkování, což zvyšuje riziko dalších epidemií.

V roce 2024 připadl na evropský region třetina všech případů spalniček celosvětově, přičemž většina zemí se nedostala na doporučenou hranici 95% proočkovanosti nutnou k vytvoření kolektivní imunity.

Zpráva upozorňuje, že nejhorší situace panuje v Bosně a Hercegovině, Černé Hoře, Severní Makedonii a Rumunsku, kde bylo v roce 2023 očkováno proti spalničkám méně než 80 % dětí.

WHO zdůrazňuje, že očkování je nejlepší obranou proti spalničkám, přičemž u očkovaného jedince je pravděpodobnost nákazy při vystavení viru jen tři procenta.

Experti proto vyzývají vlády evropských zemí k urychlenému obnovení očkovacích programů, aby se předešlo dalším epidemiím. 

Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění způsobené morbillivirem z čeledi Paramyxoviridae. Jedná se o jednu z nejinfekčnějších nemocí, která se šíří kapénkovou infekcí, tedy kašláním, kýcháním nebo přímým kontaktem s nakaženým člověkem.

Ačkoliv spalničky často proběhnou bez vážných následků, mohou vést k závažným komplikacím, zejména u malých dětí, těhotných žen nebo lidí s oslabenou imunitou.

Nejúčinnější ochranou proti spalničkám je očkování. Vakcína proti spalničkám je součástí kombinované vakcíny MMR (spalničky, příušnice, zarděnky), která se podává dětem ve dvou dávkách – obvykle v 13.–18. měsíci života a posilující dávka mezi 5. a 6. rokem.

Díky očkování byly spalničky v mnoha zemích téměř vymýceny, ale v posledních letech se opět šíří kvůli poklesu proočkovanosti.

Témata:  Spalničky WHO

Související

Aktuálně se děje

15. dubna 2025 11:08

Smutné okolnosti vraždy na Karlovarsku. Stala se krátce po svatbě

Policie od noci z neděle na pondělí vyšetřuje případ vraždy ženy v Ostrově na Karlovarsku. Po činu zadržela podezřelého muže. Nyní vyšly najevo zajímavé informace o vztahu mezi obviněným a obětí a o tom, co předcházelo hrůznému činu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Kdyby Trump měl svědomí, druhý den po inauguraci stojí na Majdanu a čelí realitě ruské agrese

Donald Trump si svou politiku buduje na teatrálních prohlášeních a okázalých gestech. To by samo o sobě nemuselo být fatální, kdyby za těmito kroky stála fakta, a ne dezinterpretace nebo naprosté nesmysly. Jenže právě ty často tvoří základ jeho rozhodování – jako když nyní odmítl prodat Ukrajině systémy Patriot, protože podle něj za válku může Kyjev.