Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Afghánistánu se šíří spalničky, v lednu na ně zemřelo přes 150 lidí

Afghánistán, Kábul
Afghánistán, Kábul
Foto: unsplash.com

V Afghánistánu se v lednu nakazilo spalničkami několik desítek tisíc lidí a zemřelo na ně přes 150 Afghánců. Oznámila to dnes Světová zdravotnická organizace (WHO), podle níž jsou mezi mrtvými hlavně děti. Podle WHO bude mrtvých přibývat.

Tato vysoce nakažlivá nemoc podle organizace ohrožuje děti, z nichž mnohé jsou už oslabené podvýživou.

"Případů spalniček v Afghánistánu přibývá od konce července 2021 ve všech provinciích," řekl mluvčí WHO Christian Lindmeier. V týdnu od 24. ledna případů narostlo o 18 procent, v dalším o 40 procent. Dohromady bylo v lednu zaznamenáno více než 35.000 nakažených, z nichž 91 procent jsou děti mladší pěti let. Ze 156 lidí, kteří na spalničky zemřeli, bylo 97 procent dětí.

"Z rychlého nárůstu případů v lednu usuzujeme, že v příštích týdnech se počet případů spalniček ještě zvýší," řekl Lindmeier, jehož citovala agentura AFP.

Epidemie se šíří v zemi, která se od nástupu Tálibánu k moci loni v srpnu potýká s ekonomickou a finanční krizí. Podle OSN hrozí víc než polovině Afghánců hlad. Nejlepší ochranou proti spalničkám je vakcinace, podle doporučení WHO by měla být provedena na 95 procentech populace. To je v současných podmínkách v Afghánistánu nedosažitelné, napsala agentura AFP.

Témata:  Afghanistán Spalničky

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 12:17

Poslanci si přidali. Platy si zvedli o sedm tisíc

Platy vrcholných politiků se v letošním roce zvýší o téměř sedm procent, zatímco v následujících letech budou růst maximálně o pět procent ročně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.