"Virus vysoce patogenní ptačí chřipky H5N1 potvrdilo vyšetření ve Státním veterinární ústavu Praha. Vzhledem k tomu že se nákaza potvrdila u volně žijících ptáků, nepřijímají se mimořádná veterinární opatření, nicméně SVS informuje chovatele drůbeže v blízkém okolí o nutnosti dodržovat pravidla biologické bezpečnosti," uvedli veteináři.

Dodali, že se letos jedná už o 13. místo v Česku, kde byla nákaza potvrzena u uhynulých volně žijících ptáků, z toho šestý případ u racků.

Veterináři při výskytu ptačí chřipky apelují na chovatele, aby drůbež chovali v uzavřených objektech a chránili ji před kontaktem s volně žijícími ptáky. Krmivo a vodu by měli umístit uvnitř budovy či pod přístřeškem a nepoužívat vodu z povrchových vodních nádrží.

Ptáčí chřipka H5N1 je virové onemocnění, které postihuje zejména drůbež a vodní ptactvo, ale může se také přenést na lidi, kteří s infikovanými ptáky přicházejí do styku. Způsobuje vážné respirační problémy a může vést až k smrti. Virus se šíří zejména kontaktem s infikovanými ptáky nebo jejich trusem, ale může se také šířit přes potraviny, které byly znečištěny infikovanými výkaly.

reklama