Vědci na webu Northeastern University popisují, jak pokus probíhal. Nejprve ukázali skupině papoušků a jejich pečovatelům, jak používat tablety a chytré telefony a jak si navzájem zavolat přes aplikaci Messenger.

Poté tři měsíce pozorovali, jak ptáci tuto nově objevenou schopnost využívali. Sami se se ptali: Kdyby měli ptáci na výběr, volali by si? Jak se ukázalo, tak ano. "Začala se objevovat silná sociální dynamika," tvrdí vědci.

Nejen, že si ptáci sami vybírali, s kým budou telefonovat, ale sami hovory iniciovali a podle všeho dokonce chápali, že na druhém konci telefonu je další skutečný papoušek. Ošetřovatelé navíc v drtivé většině případů hlásili, že hovory mají pro jejich papoušky pozitivní přínos.

Někteří ošetřovatelé dokonce pozorovali, jak se jejich papoušci učí od svých přátel skrze webkameru nové dovednosti, jako hledání potravy či létání. Jiní ptáci společně usínali, zatímco další dokonce odletěli pro nějaký předmět, který pak na webkameře ukazovali svému kamarádovi.

Vědci podotýkají, že pozitivní efekt videohovorů na papoušky chované u pečovatelů je očividný, často jim totiž chybí komunikace s dalšími jedinci svého druhu. V takovém případě se pak nudí a jsou osamělí. Naopak při této formě interakce si dokonce vytvořili jakýsi sociální systém, kdy papoušci měli své oblíbence, kterým chtěli volat častěji.

reklama