Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čerstvý pytlík je technologická novinka z Česka. Pečivo udrží čerstvé i týden

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Na první pohled vypadá jako obrovský palčák nebo štucel s nápisem "Čerstvý pytlík" a je dost velký na to, aby se do něj vešel půl standardního bochníku chleba. Ve skutečnosti se ale jedná o důmyslný vynález. Vědci z Technické univerzity v Liberci vyrobili speciální sáček na pečivo, který díky nanomembráně prodlužuje čerstvost o až několik dní.

"Toto je prototyp. Do výroby plánujeme uvést dvě velikosti – jednu pro klasické oválné bochníky a druhou pro bochníky typu Šumava a podobně," říká pro Český rozhlas Roman Knížek, vedoucí katedry hodnocení textilií na Fakultě textilní Technické univerzity v Liberci.

Sáček má gumičku, díky které se otvor přehne, a tím se chleba udrží čerstvý. "Měl by vydržet 5 až 9 dní, v závislosti na druhu chleba," dodává Knížek.

Při testování čerstvého pytlíku byl vytvořen prototyp, nakoupeno pečivo a provedeny praktické zkoušky. Celkem vzniklo asi čtyři prototypy, než se dospělo ke správnému typu sáčku. "Je třeba vytvořit optimální klima. Když mě paní Gáspárová oslovila s požadavkem na vývoj sáčku pro chleba, myslel jsem, že to zvládneme rychle. Měl jsem v šuplíku membránu, kterou jsme mohli použít. Jenže chleba v ní vydržel stejně jako v jakémkoli jiném pytlíku, třeba v igelitovém," vzpomíná vědec.

Původní membrána, kterou použili, byla příliš paropropustná, což pro pečivo není ideální. Až čtvrtý prototyp, s minimálně paropropustnou membránou, se ukázal jako optimální. Sáček však není vyroben pouze z membrány.

"Používáme tři materiály. Viditelná vrstva je z lnu. Uvnitř sáčku je membrána laminovaná na osnovní pleteninu. Ta je tam proto, aby se membrána chránila před ostrými kůrkami některých chlebů," vysvětluje Knížek.

Čerstvý pytlík, tedy sáček na pečivo, vznikl na základě poptávky. "Na naši katedru se obrátila paní Gáspárová ze společnosti Invala, která provozuje chráněné dílny včetně šicích dílen. Kromě zakázek pro jiné subjekty chtěli uvést na trh vlastní produkt," dodává mluvčí univerzity Radek Pirkl. 

Témata:  vědci pečivo

Související

Aktuálně se děje

10:48

Digitalizace stavebního řízení: Co s ní bude po konci Bartoše?

Přechodné období, kdy bude možné využívat současně nové i staré systémy pro stavební řízení, potrvá minimálně 12 měsíců. Žádosti o stavební povolení se budou podávat výhradně elektronicky, návrat k papírovým formulářům už nebude možný, uvedl kandidát na ministra pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy