Z velkochovu nosnic v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se na konci prosince objevila ptačí chřipka, odvezla v pátek nákladní auta do kafilerie asi 72 tun usmrcené drůbeže, řekl dnes ČTK mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. Celkem má být v chovu firmy Česká drůbež postupně utraceno a zlikvidováno zhruba tři čtvrtě milionu slepic ze tří třípodlažních hal.
Je to zatím největší ohnisko nákazy v ČR. Od středy hasiči a zaměstnanci firmy dosud vynosili do aut mířících do kafilerie přibližně 170 tun mrtvé drůbeže.
Veterináři původně odhadovali, že by vyklízení drůbeže, podestýlky, krmiva a následná dezinfekce všech tří hal mohly skončit do 14. ledna, odhad pak ale nejméně o týden prodloužili, řekl v pátek ČTK mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. Kromě slepic se musí likvidovat také miliony vajec z celého chovu. Vejce končí částečně v asanačním podniku, zčásti ve spalovnách.
"Jen dnes odjíždí z Brodu do asanačního podniku v Žichlínku v Pardubickém kraji přes milion kusů vajec. Dnes se také zlikviduje přes 150 tun podestýlky, která se ukládá na schválená hnojiště. Celkový objem odvezené drůbeže by měl dnes být kolem 80 tun," řekl Majer ČTK.
"Dnes je nasazeno na vynášení drůbeže 100 hasičů a 31 civilních pracovníků," uvedl Poncar. Hasiči a pracovníci firmy vynášejí drůbež, která uhynula v důsledku nákazy přímo v hale. Vynášejí také živé nosnice do speciálních kontejnerů, kde jsou pak utraceny oxidem uhličitým.
V úterý začalo v první polovině haly číslo dvě, kde se nákaza prokázala nejdříve, hromadné utrácení drůbeže napuštěním plynu přímo do haly. Od středy se z této části vynášela usmrcená drůbež. Od plošného utrácení v hale se později zejména kvůli technickým problémům s úniky plynu ustoupilo a začalo se s vynášením živé drůbeže z druhé části haly a s utrácením v kontejnerech. V jednom kontejneru lze najednou utratit asi sedm tun slepic. "Dokončujeme práce na prostřední hale a zahájili jsme vynášení z nejvyššího patra třetí haly," řekl Poncar.
Profesionálním hasičům z Plzeňského kraje pomáhají na místě čtyři dobrovolné jednotky, příslušníci záchranného útvaru a ode dneška je tu také na dva dny 21 hasičů ze Středočeského kraje. "Síly na vynášení máme rozdělené na deset týmů, které nasazujeme tak, že každý, kdo vynáší drůbež, jede v režimu třikrát po dvou a půl hodině. To zahrnuje i vystrojení a následnou dekontaminaci. Mezi jednotlivými vstupy do 'špinavé zóny' mají týmy dvě hodinové pauzy," popsal zásah Poncar. Vynášecí práce pokračují zhruba do 18:30.
Témata: ptačí chřipka, pactvo
Související
23. října 2024 17:44
13. září 2024 22:07
6. června 2024 8:40
27. dubna 2024 21:50
22. dubna 2024 11:50
19. dubna 2024 19:11