Praha - Veterináři zakázali v Česku kvůli ptačí chřipce chov ptactva v komerčních chovech venku ve volném výběhu, za porušení nařízení hrozí až dvoumilionová pokuta. Chovy bažantů a ohrožených tetřevů hlušců v odchovnách státního podniku Lesy České republiky (LČR) zatím současný výskyt ptačí chřipky v ČR nijak neomezuje.
Chovatelé mohou veterináře požádat o výjimku, musí však ptáky krmit pod střechou. Vyplývá to z nařízení Státní veterinární správy (SVS).
"Chovatelům se dále nařizuje zajistit ochranu jejich chovů zamezením vniknutí volně žijícího ptactva do hal a vést řádnou evidenci o chovu, úhynech, přesunech a veterinárních ošetřeních zvířat," informovali veterináři. Do odvolání platí i zákaz pořádání výstav ptactva, chovatelských soutěží nebo soutěží poštovních holubů. Dříve veterináři hovořili o konci zákazu na konci ledna. V případě porušení zákazu může stát udělit pokutu do 50.000 korun u fyzické osoby a dva miliony u právnické.
"Cílem vydaných mimořádných veterinárních opatření není šikana chovatelů - podnikatelů, nýbrž zajištění maximální možné ochrany chovu a zamezení dalšího šíření nebezpečné nákazy," sdělil dnes ČTK ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Současné nařízení nekomplikuje podnikání Pavla Wiedera, který vlastní pštrosí farmu v Hněvošicích na Opavsku. Chovy zmíněných ptáků jsou totiž v uzavřených voliérách nebo budovách.
"Ptáky máme zavřené v hale kvůli silným mrazům. Tam je také krmíme. Kapacity máme dostatečné, takže tam mohou do odvolání nařízení zůstat," řekl ČTK Wieder. Farma podle něj navíc přijala i vlastní opatření, kterým chce případnému šíření chřipky zabránit. "Například dezinfikujeme vstupní rohože," uvedl.
Usmrcovat volně žijící ptáky v blízkosti ohnisek se veterináři nechystají. "Usmrcení lokální populace ptáků vede zpravidla k rychlému obsazení této lokality dalšími ptáky z okolních oblastí," uvedl mluvčí SVS Petr Pejchal.
Chovné hejno bažantů čítající 7300 slepic a 1000 kohoutů mají Lesy ČR v bažantnici lesního závodu Židlochovice na jižní Moravě. "Bažanti jsou chovaní v zastřešené voliéře zabezpečené proti vniknutí jakýchkoliv jiných ptáků," řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Bažanti určení k lovu byli již dříve vypuštěni do volné přírody. Lovecká sezona v bažantnicích končí 31. ledna.
Dvě chovné stanice tetřevů hlušců mají Lesy ČR v Řepčonce pod beskydskou Lysou horou a v Mlynářovicích na Šumavě. "Tetřevi tam jsou chovaní v uzavřených budovách. Každá skupina čítá 12 až 15 jedinců," uvedla Jouklová.
Témata: ptačí chřipka, Lesy ČR, státní veterinární správa
Související
23. října 2024 17:44
13. září 2024 22:07
6. června 2024 8:40
27. dubna 2024 21:50
22. dubna 2024 11:50
19. dubna 2024 19:11