Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chovanec ztrácí půdu pod nohama. Může za to nový útvar, který má bojovat proti dezinformacím?

Milan Chovanec /ČSSD/, ministr vnitra
Milan Chovanec /ČSSD/, ministr vnitra
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha – V úterý se na Pražském hradě sešli prezident Miloš Zeman a ministr vnitra Milan Chovanec. Po jednání se novináři dozvěděli, že se neshodli na postoji k novému útvaru, který se od začátku roku věnuje boji proti dezinformacím. Jak poukazuje americký novinář a komentátor Erik Best, který žije v České republice, zřejmě to znamená jediné – konec Milana Chovance.

Zeman je přesvědčen, že pracovníci nového odboru nejsou schopni odhalit skutečné dezinformace. Některé navíc považuje za ideově zaujaté. Chovanec trvá na tom, že nejde o cenzuru. Oba politici si svůj názor ponechali i po více než dvouhodinovém jednání.

„Schůzka ministra vnitra Milana Chovance s Milošem Zemanem na Hradě zvyšuje pravděpodobnost, že Chovance v březnu na postu statutárního místopředsedy ČSSD vystřídá ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek,“ hodnotí setkání ve svém zpravodaji Final Word Best.

Ministr vnitra podle něj ztrácí půdu pod nohama. „Chovanec se vzdaluje Zemanovi díky svému Centru proti terorismu a hybridním hrozbám a ostré kritice sbližování Zemana a Andreje Babiše, a Zeman to dává jasně najevo. Zaorálek se pohybuje opačným směrem a díky neochvějné obraně politiky jedné Číny a zjevné změně názoru na Donalda Trumpa (a možná i na Rusko) se dostává do pozice spolehlivého mostu mezi ČSSD a Hradem,“ popisuje obraz ve vztazích novinář.

A Zeman prý není jediný, kdo chce Chovance odstavit. „Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka má také tajné přání zbavit se rostoucí zátěže, kterou Chovanec představuje, alespoň to tedy naznačil začátkem prosince v Týdnu novinář Petr Kolář. Chovanec to prospěchářsky chtěl hrát na všechny strany, šlápl ale na kuří oko příliš mnoha lidem a už to má skoro spočítané,“ dodává Best.

Témata:  Milan Chovanec Miloš Zeman Erik Best

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.