reklama

Zákon má zavést nástroje proti zadlužování veřejných rozpočtů. Zákon omezuje právo obcí volně nakládat s majetkem a je v rozporu s Evropskou chartou místních samospráv, uvedl v dnešním prohlášení svaz.

"Zákon tak, jak ho přijali poslanci, je protiústavní. V podstatě trestá obce za špatné hospodaření státu," soudí předseda svazu a starosta Kyjova František Lukl. Při zadluženosti vyšší než 60 procent průměru svých příjmů za poslední čtyři roky podle něj města a obce přijdou o pět procent ze sdílených daní.

Povinnosti státu či státních organizací přitom norma nijak nestanovuje. "Takové opatření, které není ve světě obvyklé, by v praxi obcím znesnadnilo vzít si půjčku například na výstavbu bytů či kanalizace a ohrozilo by čerpání evropských dotací, kde je často nutné předfinancování z vlastních rozpočtů," dodal Lukl.

Také senátorům vadí protidluhová opatření namířená proti obcím, chystají proto ústavní stížnost. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) minulý týden řekl, že by se měla připravit novela. "Novela není podle mého názoru potřebná, ale jsme otevření diskusi," reagoval ministr financí Andrej Babiš (ANO).

reklama