Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česká armáda modernizuje dělostřelectvo, dostala nabídku z USA

Ministr obrany Martin Stropnický
Ministr obrany Martin Stropnický
Foto: Ministerstvo obrany ČR

Praha - Česko nyní řeší modernizaci svého dělostřelectva. Podle informací serveru Euro.cz nabízejí USA české armádě starší samohybné houfnice M109 Paladin.

Ke koupi nabízejí americké ozbrojené síly 15 až 20 houfnic M109 Paladin, cena jednoho děla je kolem 115 milionů korun. Nabízené zbraně jsou na pásovém podvozku, zatímco loni přijatá koncepce výstavby české armády do roku 2025 počítá s houfnicemi na kolovém podvozku.

Původně ministerstvo počítalo s nákupem moderních děl, poté se ale kvůli nedostatku peněz rozhodlo pro modernizaci houfnic Dana, které má ve výzbroji.

Deník E15 v úterý uvedl, že vedení resortu teď ale počítá s renovací 33 původních houfnic a s nákupem 17 nových děl. Ty by měly mít ráži 155 milimetrů, kterou používá NATO. Houfnice Dana mají ráži o tři milimetry menší. Deník uvedl, že modernizace dělostřelectva bude stát přes šest miliard korun.

Témata:  Armáda České Republiky U.S. ARMY

Související

Aktuálně se děje

6. února 2026 21:00

6. února 2026 16:17

Dara Rolins odhalila, kdy si dcera oficiálně změní příjmení

Velkým tématem posledních dní je změna příjmení, pro kterou se rozhodla dcera Dary Rolins. Právě slavná zpěvačka je osobou, která tento krok vysvětluje. Rozhodující slovo však měl Lauřin otec Matěj Homola. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy