Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko trápí smog. Regulace platí v pěti krajích

Smog
Smog
Foto: Pixmac

Praha - Při vlivu tlakové výše jsou podmínky pro rozptyl znečišťujících příměsí v atmosféře obecně horší než při situaci, kdy určité území ovlivňuje tlaková níže. V Praze, Středočeském a Olomouckém kraji se zhoršily rozptylové podmínky natolik, že tam meteorologové vyhlásili signál regulace.

Některé průmyslové podniky musí omezit výrobu. Naopak na Třinecku dnes ráno regulaci odvolali. V Pardubickém a Královéhradeckém kraji platí regulace už od pátku, celkem je tedy už v pěti krajích.

V dalších pěti regionech zůstává v platnosti smogová situace, konkrétně v Moravskoslezském, Zlínském, Jihomoravském, Ústeckém a Plzeňském kraji.

Smogová situace je vyhlašována, když dvanáctihodinový průměr koncentrace polétavých částic PM10 v ovzduší překročí hranici 100 mikrogramů na metr krychlový a pro dalších 24 hodin se nepředpokládá pokles pod tento práh. Regulace se vyhlašuje, pokud alespoň na polovině stanic reprezentativních pro dané území dvanáctihodinový klouzavý průměr koncentrací částic polétavého prachu překročí hranici 150 mikrogramů na metr krychlový a není předpoklad, že by se to do 24 hodin změnilo.

Největším zdrojem znečištění je automobilová doprava. Atmosférické aerosoly, mezi které patří i částice PM10, nejčastěji vznikají při spalovacích procesech v motorech, elektrárnách a dalších vysokoteplotních procesech, vysvětluje meteocentrum.cz.

Meteorologové nabádají lidi k tomu, aby omezili jízdu auty a přednostně využívali veřejnou dopravu. Doporučují jim také zdržet se při pobytu venku zvýšené fyzické zátěže spojené s rychlejší frekvencí dýchání. Platí to zejména pro lidi s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, seniory a malé děti.

Témata:  počasí smog Česká republika

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy