Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šéf žalobců Zeman nesouhlasí se zproštěním muže, který zvažoval vraždu. Podal dovolání

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Brno - Šéf žalobců Pavel Zeman podal dovolání k Nejvyššímu soudu v neprospěch muže z Benešovska, který uvažoval o vraždě své expartnerky. Vrchní soud ho v minulosti obžaloby zprostil.

Obžaloba tvrdila, že muž začal uvažovat o likvidaci expřítelkyně, když se pro něj spor o svěření syna začal špatně vyvíjet. V několika hovorech mluvil o "konečném řešení". Detektiv se z obavy o ženin život obrátil na policisty. Muž vinu od počátku popíral.

Krajský soud v Praze původně vyměřil za přípravu vraždy osm let vězení. Vrchní soud jej ale zprostil obžaloby s vysvětlením, že jde o hraniční případ. Muž si s myšlenkou ženu usmrtit sice zahrával, ovšem podle loňského vyjádření soudkyně vrchního soudu Pavly Augustinové "pouze za myšlenku jako takovou nelze někoho uznat vinným z trestného činu".

Nejvyšší státní zástupce připustil, že muž postupoval rozvláčně, myšlenku však naznačil několika lidem. Jeden z nich, soukromý detektiv, se obrátil na policii, která pak přes něj dodala mužovi SIM kartu s kontaktem na údajného nájemného vraha. Na jeho číslo muž poslal prázdnou textovou zprávu.

"Ačkoliv šlo 'pouze' o prověření funkčnosti kontaktu na potenciálního 'nájemného vraha', šlo o krok konkrétní," stojí v dovolání k Nejvyššímu soudu.

Témata:  pokus o vraždu Pavel Zeman soudy

Související

Aktuálně se děje

9:04

Tatiana Dyková vynechala divadlo. Řekla, zda je ohrožena její další účast ve StarDance

StarDance má letos jinou podobu, takže se vůbec poprvé mohli vrátit na parket úspěšní účastníci dosavadních řad. Nabídku České televize přijala i Tatiana Dyková, dokonce už během šňůry jednou triumfovala. Nyní ale vyvstala otázka ohledně její další účasti. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Marian Jurečka v Poslanecké sněmovně

Platy státních zaměstnanců: Bezpečnostní složky a učitelé je mají jisté, zbytek čeká na novou vládu

Středeční jednání vlády s odboráři nepřineslo shodu v otázce růstu platů ve veřejné sféře pro nadcházející rok. Proto prozatím zůstávají v platnosti pouze dřívější ujednání týkající se platů učitelů a bezpečnostních složek. Očekává se, že končící kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) tato dříve dohodnutá navýšení potvrdí už příští týden. Další rozhodování o platech ale spadne do kompetence nové vlády, která vzejde z proběhlých voleb.