reklama

V nemocnici v Kolíně nad Rýnem loni v září zemřela 28letá žena. Požila glukózový roztok z lékárny, který byl ale kontaminovaný lidokainem. Její dítě se narodilo akutním císařských řezem a následně rovněž zemřelo.

Těhotné ženy mohou během gravidity absolvovat zátěžový test na cukrovku odborně nazývaný orální glukózový toleranční test. Lékaři jej obvykle provádějí mezi 24. a 28. týdnem těhotenství. Ženy vypijí roztok glukózy a laboratorně se pak měří hodnoty cukru v krvi budoucích matek.

Padesátiletou pracovnici lékárny, kde těhotná roztok zakoupila, prokuratura obžalovala ze zabití z nedbalosti. Žena podle ní neúmyslně znečistila roztok lidokainem. Zároveň ji obžalovala i z pokusu o vraždy z nedbalosti. Lékárnice totiž podle ní měla po zhoršení zdravotního stavu těhotné, o kterém se dozvěděla od lékařů, povinnost informovat nemocnici, že by příčinou obtíží mohla být otrava lidokainem. Informaci ale zdravotníkům neposkytla.

Kontaminovaný glukózový roztok ze stejné lékárny loni požila i další žena. Kvůli nevolnosti jej ale nevypila celý, a z otravy se zotavila.

V Česku vzbudil v roce 2014 rozruch případ, zdravotní sestra v Orlové na Karvinsku dala těhotné ženě při glukózovém testu omylem vypít jedovatou dezinfekci. Dvaatřicetiletá žena o několik hodin později zemřela.

reklama