reklama

"Začínáme v místní části Letkovice, firma má jednu četu i v Oslavanech," řekla ČTK Lenka Dittrichová, která má v Ivančicích na starosti krizové řízení.

Majitel odborné firmy Pařez Jiří Pařez předpokládá, že až se podaří dezinfikovat chovy v Ivančicích, Oslavanech a také v Nové Vsi, přesunou se zaměstnanci do Moravského Krumlova. Předběžně odhadoval, že by dezinfekce mohla trvat zhruba týden.

Muži ve speciálních oblecích doprovází zástupce samosprávy, který vše eviduje. "Píše se tam také úroveň mechanického očištění. Kdyby bylo nedostatečné, musí se město postarat o nápravu a my tam přijdeme později," vysvětlil Pařez. Podle něj postupovaly práce poměrně rychle a lidé měli zařízení očištěná.

Na jižní Moravě se vyskytla čtyři ohniska jako první v republice po deseti letech na začátku ledna. Dvě byla v Ivančicích a po jednom v Moravském Krumlově a v Brodě nad Dyjí. V Česku se dodnes objevilo téměř 30 ohnisek. Avšak pouze v okolí Ivančic a Krumlova veterináři rozhodli utratit drůbež plošně v okolí tří kilometrů, tedy v ochranném pásmu.

Až dezinfikování skončí, začne se odpočítávat lhůta 21 dnů omezujících opatření v tříkilometrovém ochranném pásmu a třicetidenní lhůta v desetikilometrovém dozorovém pásmu.