Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud rozhodl: Čaniga z Likérky Drak si má odsedět 11,5 roku

Pachatel zadržen, ilustrační fotografie
Pachatel zadržen, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Zlín - Krajský soud ve Zlíně dnes uložil majiteli Likérky Drak z Chvalčova na Kroměřížsku Pavlu Čanigovi za krácení daně ve prospěch organizované zločinecké skupiny 11,5 roku vězení. Bývalý jednatel distribuční firmy Verdana Robert Sedlařík by měl podle rozsudku strávit ve vězení deset let. Tresty od dvou do čtyř let soud uložil i čtyřem obchodním zástupcům.

Případ někdejšího jednatele další distribuční firmy Nápoje Cyrano Dominika Nagyho soud vyloučil k samostatnému projednání. Škoda způsobená státu byla podle státního zástupce Roberta Henzela vyčíslena na 1,29 miliardy korun. Likérku Drak fakticky vlastnil a ovládal podnikatel Radek Březina, hlava lihové mafie, která údajně obrala stát na daních o 6,39 miliardy korun.

Alkohol z nezdaněného Březinova lihu podle obžaloby vyráběl bývalý jednatel a majitel Likérky Drak Čaniga, o distribuci se podle státního zástupce starali někdejší jednatelé a majitelé distribučních firem Nápoje Cyrano Nagy a Verdana Sedlařík. Podle Henzela se v likérce v letech 2003 až 2012 zpracovalo nejméně pět milionů litrů nezdaněného lihu, za léta 2011 a 2012 se navíc jeho přesné množství nepodařilo zjistit.

Čaniga vinu doznal, ale množství lihu popřel. Uvedl, že lihoviny s etiketami Likérky Drak se vyráběly i jinde. Čaniga, Nagy a Sedlařík jsou stíháni pro zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Místo základní sazby až deset let jim tak hrozila o třetinu vyšší horní hranice sazby - tedy 13 let a čtyři měsíce.

Za účast na organizované zločinecké skupině jsou stíháni bývalí obchodní zástupci Tomáš Dreksler, Ladislav Kováč, Michal Rozumek a Pavel Rybář. Účast na obchodech s nelegálním alkoholem přiznali, hrozilo jim až deset let. Soud Kováčovi uložil čtyři roky, Rozumkovi tři, Rybářovi 2,5 roku a Drekslerovi dva roky vězení. Čaniga a Sedlařík nesmí navíc deset let působit ve statutárních orgánech obchodních společností, Sedlařík ještě nemůže sedm let obchodovat s alkoholem. Obchodní zástupci dostali zákaz výkonu své profese na dobu od pěti do šesti let.

Jméno Likérky Drak zaznělo i v roce 2012 na počátku metanolové aféry. Její etiketa se objevila na barelech s otráveným alkoholem. Čaniga je označil za padělky a nabídl milion korun tomu, jehož informace povedou k odhalení výrobce otráveného alkoholu. Sedlařík dnes dostal trest zahrnující i předchozí odsouzení na 5,5 roku za daňový únik a právě za podíl na kauze metanol. V jeho zlínském skladu totiž byl otrávený alkohol. Lihoviny označené etiketou Likérky Drak ale nevyrobila Likérka Drak.

Radek Březina je za nelegální obchody s lihem nepravomocně odsouzen k 13 letům vězení. Šesti obžalovaným olomoucký krajský soud uložil tresty od čtyř do 12 let, jeden vyvázl s podmínkou. Čtyři roky dostal bratr Radka Březiny Tomáš, jenž řídil Likérku Drak. Nižší trest dostal proto, že s policií spolupracoval. Kauza je u vrchního soudu. Většina obžalovaných se proti rozsudku odvolala, u některých podal odvolání státní zástupce.

Témata:  Radek Březina krácení daní věznice

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 18:40

Loňská střelba na FF UK významněji zasáhla kolem 9000 lidí

Loňská tragická střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) a s ní související události psychicky významněji zasáhly kolem 9000 lidí v Česku. Krizovou intervenci jim poskytovaly stovky odborníků. Ve zprávě o poskytnuté psychosociální pomoci to ve čtvrtek uvedla česká policie.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy