reklama

"I bez nutnosti zahájení správních řízení drtivá většina nepovolených provozovatelů náš trh s počátkem roku 2017 opustila," sdělil Žurovec ČTK.

Normu, kterou mají její kritici za cenzurní, podepsal prezident loni v červnu. Od ledna může ministerstvo vybrané weby blokovat. Ústavní stížnost podalo loni v létě 22 senátorů vedených nyní už bývalou senátorkou Veronikou Vrecionovou (ODS) s Piráty a iniciativou Přichází cenzor, zákon je podle nich nejasný, porušuje zákaz cenzury, omezuje práva na svobodu projevu, informace i podnikání.

"Respektuji toto rozhodnutí, přestože si nemyslím, že je správné. Společně s kolegy jsme udělali maximum možného, aby internet zůstal svobodným prostorem," sdělila ČTK k rozhodnutí soudu Vrecionová. Téma by podle ní měli zohlednit voliči v podzimních sněmovních volbách.

Z pohledu internetových organizací je podle ředitele internetového sdružení CZ.NIC Ondřeje Filipa velice nešťastné, když soud zpochybnil fakt, že poskytovatelé připojení k internetu budou muset vynaložit prostředky na blokování vybraných internetových stránek.

"Smutné také je, že se ÚS vůbec nezabýval technickými aspekty, především způsobem blokace a například možnou kolizí s principem síťové neutrality. V rámci definice poskytovatele připojení k internetu se soud bohužel spokojil pouze s výkladem MF, podle kterého se blokace bude vztahovat pouze na velké poskytovatele, a ne například na internetové kavárny nebo obce. Případné spory, zda se povinnost blokování vztahuje i na tyto subjekty, pak budou především na soudech. Tyto subjekty tak budou dále žít v právní nejistotě," dodal.

Podle Žurovce dal soud za pravdu jeho úřadu, který od počátku ujišťoval, že navržený způsob blokace je užíván v 18 unijních zemích a jeho jedinými cíli jsou ochránit hráče a legální provozovatele, omezit daňové úniky a ochrana mladistvých. Ministerstvo bude před zahájením každého správního řízení žádat nelegálního provozovatele o sjednání nápravy. Provozovatele na seznam nepovolených internetových her zařadí až v nejzazším případě, doplnil.

Bartoš uvedl, že v prosinci zástupci ministerstva financí ujišťovali poskytovatele, že požadavky na blokaci od 1. ledna padat nezačnou. "Nejdříve prý na přelomu března a dubna. Pouhé toto vyjádření potvrdilo naprostou nepřipravenosti a nekompetentnost ministerstva financí v oblasti internetových služeb a technické realizace tohoto laicky připraveného zákona," naspal v tiskové zprávě.

Piráti podle Bartoše odmítli místo v ministerské rozkladové komisi, která má řešit případná odvolání, protože konečné slovo bude mít ve sporných případech ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Podle ústavního soudce zpravodaje Jaromíra Jirsy je pochopitelné, že stát přijímá opatření proti nepovoleným hrám a sporná ustanovení nemají nic společného s cenzurou. "Jde o naprosto legitimní, ve světě běžnou úpravu," řekl novinářům.