Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sobotka se sešel s maltským premiérem, řešili brexit či migraci

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády
Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se dnes sešel se svým maltským protějškem Josephem Muscatem. V Praze probírali chystaný odchod Velké Británie z Evropské unie, budoucnost unie či její březnový summit v Římě.

Sobotka upozornil i na čtvrteční jednání předsedů vlád visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) ohledně rozdílné kvality potravin v některých zemích unie. Premiéři se na tiskové konferenci shodli, že v otázce povinného rozdělování migrantů mají země opačné názory, dnes se proto snažili hlavně zjistit, jak bude možné dojít k dohodě.

Muscat kvůli předsednictví své země nyní navštěvuje jednotlivé členské státy EU.

Sobotka i Muscat ocenili, že unijní země se na nedávném summitu na Maltě dohodly, jak řešit ochranu vnějších hranic EU a zdroje migrace v zemích, odkud uprchlíci přicházejí. Shodli se, že složitější bude hledání kompromisu, jak řešit situaci uprchlíků, kteří jsou již v Evropě. Česko dlouhodobě odmítá mechanismus zahrnující povinné kvóty na rozdělování migrantů, Malta patří do opačného tábora.

"Jsme schopni uznat jednotlivé pozice a na základě toho jsme otevřeni řešením," uvedl Muscat. Ocenil Sobotkova vystoupení na evropských summitech, kde se podle něj český premiér snaží hledat směr vpřed. Sobotka řekl, že o konkrétních opatřeních dnes s Muscatem nehovořil, jejich dialog se spíš soustředil na to, jaký zvolit přístup, aby byla možná dohoda.

Témata:  Bohuslav Sobotka Malta migrace

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy