Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dnes byla spuštěna 2. fáze EET, systém je po zapojení obchodníků bez problémů

Placení, tržby, ilustrační foto
Placení, tržby, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha - Provoz elektronické evidence tržeb (EET) je po dnešním zapojení obchodníků zatím plynulý a bez problémů. Finanční správa nyní eviduje téměř 300 milionů vydaných účtenek a zhruba 110.000 evidujících podnikatelů. ČTK to sdělila mluvčí správy Petra Petlachová s tím, že během dne lze čekat růst počtu podnikatelů, kteří tržby evidují.

Autentizační údaje si dosud vyzvedlo zhruba 113.500 podnikatelů ve velkoobchodu a maloobchodu. Server Hlídač EET, který monitoruje dostupnost a rychlost komunikace pokladen podnikatelů se servery EET, zatím nehlásí žádné problémy.

V úterý bylo podle dat na etrzby.cz zhruba 104.000 podnikatelů evidujících tržby a zhruba 194 milionů účtenek.

Autentizační údaje byly podle Finanční správy vydány většině podnikatelů ve velkoobchodu a maloobchodu, kteří musejí ode dneška evidovat tržby. Přidali se k provozovatelům ubytovacích a stravovacích služeb, pro které je EET povinná od loňského 1. prosince. Po obchodnících budou následovat další obory podnikání. Vláda si od evidence tržeb slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků.

Výrazné problémy zatím nehlásí obchodníci ani v menších obcích. Například bez větších problémů funguje EET v malé samoobsluze v Lošově u Olomouce. Odezva pokladního systému je rychlá a zákazníci při čekání na zaplacení zavedení EET nepostřehli. Prodavačka ČTK řekla, že venkovská samoobsluha pokladní systém testovala několik týdnů a náběh EET byl proto hladký. Ani družstvo COOP V Havlíčkově Brodě nezaznamenalo problémy. "Žádné komplikace nejsou," řekl předseda družstva Vladimír Stehno ČTK před 10:00.

Bez problémů evidují podle zjištění ČTK i některé e-shopy. Například obchod rajpneu.cz přijal platbu platební kartou přes internet a do několika minut zaslal fakturu včetně identifikačních údajů k EET.

Podle šéfa prodejce pokladních systémů Shoptet Miroslava Uďana má systém aktivovaný zhruba polovina e-shopů, kteří tuto povinnost mají. "Přibližně jedna třetina e-shopařů má současně i kamenný obchod. Dá se říci, že jsou disciplinovanější, v 90 procentech případů měli EET včas nastavené," uvedl.

Jednatel společnosti eKasa.cz Luboš Kasík řekl, že v posledních dnech zaznamenávají až 3000 hovorů na zákaznické lince, což je trojnásobek běžného provozu. "Zákazníci mají vesměs stejné dotazy jako při první vlně - jak nahraji certifikát a zprovozním eKasu," uvedl.

Do druhé vlny EET nespadají například obchodníci, kteří přijímají pouze platby převodem z účtu na účet. Část podnikatelů, kteří současně s maloobchodem podnikají v pohostinství, využila své autentizační údaje získané pro první vlnu.

Finanční správa již dříve deklarovala, že kontroly dodržování EET zahájí okamžitě. Za závažné porušení zákona o evidenci tržeb hrozí pokuta až 500.000 korun nebo uzavření provozovny. K zásadnímu porušení například patří, že obchodník nebude mít zařízení pro evidenci tržeb.

Témata:  elektronická evidence tržeb obchody

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy