reklama

Prouza neměl podle médií bezpečnostní prověrku na stupeň "důvěrné", kterou podle služebního zákona pro výkon funkce potřeboval. Donedávna se o něm spekulovalo jako o jednom z kandidátů na uvolněné místo ministra průmyslu a obchodu.

Od dubna bude vedením sekce pro evropské záležitosti na úřadu vlády pověřen Jan Král, dosavadní ředitel odboru koordinace evropských politik.

Prouza prý nabídku ze soukromé sféry dostal už na konci minulého roku. "Po delším váhání jsem se rozhodl ji přijmout. Poslední dva měsíce jsem proto činil všechny kroky potřebné k hladkému předání mé agendy," uvedl. Rezignační dopis zveřejnil také na svém webu.

"Vážím si práce, kterou Tomáš Prouza na úřadu vlády během více než tří let odvedl. Má velký podíl na tom, že se splnil jeden z mých hlavních cílů - vést proevropskou vládu, která chce a umí ovlivňovat to, jakým směrem se Evropská unie ubírá," uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Prouza je tajemníkem pro evropské záležitosti od roku 2014. Unijní problematice se ostravský rodák věnoval i v dřívějších funkcích, například jako náměstek ministra financí Bohuslava Sobotky v letech 2004 až 2007 nebo jako národní koordinátor pro zavedení eura v ČR. Loni se stal i vládním koordinátorem pro digitalizaci. V roce 2015 vstoupil Prouza do sociální demokracie.

Nedávno se jeho jméno objevilo v souvislosti s hledáním nového kandidáta na ministra průmyslu a obchodu po odvolaném Janu Mládkovi (ČSSD). Hrad ale jeho případnou nominaci kritizoval.

Prouza byl tajemníkem pro evropské záležitosti tři roky
 
Vizitka Tomáše Prouzy (43), který dnes rezignoval na místo státního tajemníka pro evropské záležitosti: 

Datum a místo narození: 30. dubna 1973, Ostrava

Vzdělání: vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze - obor mezinárodní politika a diplomacie (titul Ing.) a Open University ve Velké Británii (titul MBA).

Současná funkce: státní tajemník pro evropské záležitosti (od února 2014), vládní koordinátor pro digitalizaci (od května 2016).

Kariéra: během studií pracoval v Americké obchodní komoře a v nadaci Patriae; ekonomický editor a šéfredaktor příloh anglického měsíčníku The Prague Tribune (1996-2000); ředitel společnosti provozující finanční portál penize.cz (2000-2004); náměstek ministra financí pro finanční služby, Evropskou unii a mezinárodní vztahy (2004-2007); v roce 2007 působil jako ředitel klientských vztahů a ombudsman Poštovní spořitelny; od července 2007 do prosince 2011 byl členem představenstva a ředitelem pro regulatoriku společnosti Partners, kterou spoluzaložil; od roku 2007 působil také jako expert Světové banky pro finanční služby a ochranu spotřebitele; od listopadu 2012 do ledna 2014 byl hlavním expertem Světové banky pro ochranu spotřebitele na finančním trhu, finanční vzdělávání a dohled nad prodejem finančních služeb.

Ostatní:

- Na ministerstvo Prouzu přivedl v roce 2004 tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka. Ve své funkci se Prouza zapsal především jako bojovník za transparentnější cenovou politiku bank a větší práva spotřebitelů, úpravami legislativy podpořil rozvoj kolektivního investování v ČR.

- Prouza byl za zahájení koordinace příprav České republiky na přijetí eura občas označovaný "pan euro". V letech 2008 až 2010 se podílel na přípravě televizního pořadu České televize Krotitelé dluhů.

- V únoru 2015 vstoupil do ČSSD. Spekulovalo se o něm jako o volebním manažerovi strany pro letošní podzimní volby do Poslanecké sněmovny. Vedením předvolební kampaně ČSSD byl však pověřen poslanec a starosta Náchoda Jan Birke.

- V listopadu 2016 obdržel za práci ve prospěch evropské integrace nejvyšší francouzské státní vyznamenání Řád čestné legie.

- Deník Mladá fronta Dnes loni poukázal na to, že Prouza musí mít od 1. ledna 2016, kdy se na jeho post začal vztahovat služební zákon, bezpečnostní prověrku na stupeň "důvěrné". Prouza článek MfD označil za lživý. Deník se podle něj zapojil do předvolební kampaně hnutí ANO proti ČSSD. Podle Strakovy akademie Prouza splňuje všechna zákonem daná kritéria pro výkon své funkce, včetně postupu ve věci bezpečnostní prověrky. Mluvčí kabinetu Martin Ayrer k tomu v prosinci 2016 uvedl, že Prouza prochází "standardním bezpečnostním řízením" Národního bezpečnostního úřadu. Server Aktuálně.cz v únoru uvedl, že Prouza stáhl svou žádost o udělení prověrky.

- Nedávno se jeho jméno objevilo v souvislosti s hledáním nového kandidáta na ministra průmyslu a obchodu. Hrad ale jeho případnou nominaci kritizoval.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama