Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prouza: Inflace v příštím roce bude šestiprocentní

Ekonomický růst, ilustrační fotografie
Ekonomický růst, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Inflace v příštím roce dosáhne šesti procent. Dnes to v diskusním pořadu České televize odhadl viceprezident Hospodářské komory ČR Tomáš Prouza. Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská odhaduje míru zvýšení cen na poloviční úrovni, pokud nedojde k rozpuštění tzv. nadvkladů, tedy peněz, které si v současnosti domácnosti nechávají proti minulým letům navíc na účtech, do spotřeby. Pak by podle ní mohla také dosáhnout až šesti procent.

Meziroční inflace v srpnu stoupla na 4,1 procenta z červencových 3,4 procenta, a byla tak nejvyšší od listopadu 2008. Vliv na to mělo zdražení zboží i služeb téměř ve všech oddílech spotřebního koše, nicméně nejvíce se na tom podepsaly vyšší ceny za bydlení. Podle analytiků inflace ještě poroste a ke konci roku by se mohla přiblížit k pěti procentům.

Podle srpnového odhadu ministerstva financí by v příštím roce měla inflace dosáhnout 3,5 procenta. "To je naprostý sen. Myslím si, že budeme rádi, když skončíme kolem šesti procent," řekl Prouza. Podle něj dál porostou ceny energií i materiálů. Například ceny obalů v potravinářství podle něj vzrostly o 70 až 80 procent, v některých případech pak o celou svou cenu.

Podle Horské lze situaci zlepšit snížením výdajů veřejných rozpočtů, ze kterých vyrostl "Otesánek". Jenom za obsluhu státního dluhu platí stát 50 miliard korun. To je podle ní 400 korun na osobu měsíčně z daní všech občanů.

Podle ní je třeba nadprůměrné vklady na účty, které se objevily mimo jiné po zrušení superhrubé mzdy, dávat například na spoření na stáří nebo investovat. Tyto nadvklady podle ní jsou nyní v částce 200 miliard Kč. Kdyby se aktuálně vlily do spotřeby, mohla by podle ní inflace dosáhnout i šesti procent.

Témata:  inflace ekonomika Tomáš Prouza

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy