reklama

Jabůrek s Hajdukem podle obžaloby povolili v roce 2013 soukromé firmě STV Group střílet ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá. Firma při střelbách podle soudu nezákonně užívala vojenský materiál i práci vojáků v hodnotě přes 7,7 milionu.

Soud kvůli tomu uznal Jabůrka vinným z porušení služebních povinností vojáka. Jelínek tvrdil, že jeho klient jen plnil plán stanovený nadřízenými. Generální štáb Armády ČR ale tuto akci nepřipravoval, řekla rozhlasu Jolana Fedorková z tiskového odboru štábu.

Jabůrek podle soudu zorganizoval střelby ze samohybných houfnic Dana ve prospěch zbrojařů, ačkoli v oficiálním rozpisu armády byla střelnice zadána pro 13. dělostřeleckou brigádu. Její velitel o tom ale nic nevěděl a podle soudu brigáda sloužila v rozpisu jen jako kamufláž. Na střelnici byli bez povolení civilisté a také polští vojáci pozvaní firmou STV Group. Jeden z tehdejších manažerů STV Group soudu řekl, že firma chtěla české armádě předvést repasované houfnice pro polskou armádu.

"Obžalovaný (Jabůrek) zneužil svého postavení, znalost armádního prostředí a přátelské či kolegiální vazby s lidmi na různých pozicích v armádě, kteří měli na starost různé činnosti související s plánováním střeleb a jejich organizací, a zejména svých podřízených," píše se v rozsudku.

Hajduk, který byl tehdy náčelníkem oddělení zbrojní služby Velitelství společných sil Olomouc, však podle soudu pouze plnil pokyn nadřízeného. Nepodařilo se prokázat, že věděl o nezákonnosti střeleb.

Jabůrek i Hajduk museli po zahájení trestního stíhání opustit své funkce. Hajduk se podle webu rozhlasu vrátil do služby. Nyní opět působí ve funkci ředitele odboru nakládání s nepotřebným majetkem ministerstva obrany.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama