Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na víza vyhoštěných Ukrajinci lze v ČR pracovat, brání se Rohlík.cz

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Internetový obchod Rohlik.cz trvá na tom, že s polskými vízy, která měli vyhoštění pracovníci v jeho skladu, lze v ČR legálně dočasně pracovat. Ukrajinci vykonávali ve skladu po dobu tří měsíců objednanou službu. Uvedl to dnes v prohlášení majitel obchodu Tomáš Čupr. Cizinecká policie minulý čtvrtek zadržela při kontrole v pražském skladu firmy Rohlik.cz 85 lidí, 74 z nich vyhostila.

Podle policejního mluvčího Tomáše Hulana měli pracovníci dlouhodobé vízum, které jim umožňovalo pohybovat se po zemích EU po dobu tří měsíců například jako turisté, nemohli tu ale být zaměstnáni.

Legální dočasnou práci podle podnikatele umožňuje zákon o zaměstnanosti, konkrétně paragraf 98 písmeno k. Náš pohled potvrzuje také judikát Soudního dvora Evropské unie, který rozhodoval v podobném případě, uvedl Čupr.

"Pracovníci mají polské vízum, které je opravňuje k práci. Jsou to zaměstnanci polské firmy, která za ně odvádí sociální a zdravotní pojištění. Jak ostatně potvrdila nedávná kontrola polského inspektorátu práce," dodal šéf e-shopu. Šlo o zaměstnance polské firmy s polským vízem, kteří přijeli do skladu vykonat maximálně na 90 dní objednanou službu. Po překročení 90 dní by se jednalo o dlouhodobý pobyt a na pracovníky by se vztahoval paragraf 42 zákona o pobytu cizinců na území ČR, uvedl Čupr.

"Jsme přesvědčení, že jsme neudělali nic špatného. Ustanovení zákona o zaměstnanosti využívá v dobré víře spousta dalších českých firem. Představuje pro ně legální řešení v situaci, kdy je na trhu 150.000 neobsazených pracovních míst a systém vydávání českých víz pro Ukrajince, který měl situaci pomoci řešit, nefunguje," řekl podnikatel.

Vyhoštění pracovníci podle něj podávají odvolání, vyšší instancí je ale opět policie, nikoli soud. "Policie není v přístupu k pracovníkům s polskými vízy v Česku jednotná, a je tedy potřeba, aby soudy rozhodly, jaká jsou vlastně pravidla hry," dodal. Český judikát v této oblasti zatím neexistuje, ale existence evropského judikátu podle něj dává velkou naději na úspěch u evropské soudní instance.

Podle Hulana mají pracovníci, kteří již obdrželi rozhodnutí o vyhoštění, určenou lhůtu pro vycestování, průměrně jde o 30 dní. Zároveň obdrželi zákaz vstupu do všech zemí EU na jeden rok. Mluvčí o víkendu upozornil, že zákaz mohl být až pětiletý, všichni zadržení se ale podobného činu dopustili poprvé. Případná odvolání bude řešit ředitelství služby cizinecké policie, podle Hulana se ale někteří pracovníci práva na odvolání rovnou vzdali.

Témata:  zaměstnanci víza cizinci Rohlik.cz

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy