Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Akademie věd se stala nezpochybnitelnou součástí vědy, myslí si Drahoš

Jiří Drahoš
Jiří Drahoš
Foto: Akademie věd ČR

Praha - Nejvýznamnějším úspěchem Akademie věd v posledních letech je, že ji lidé začali vnímat jako nezpochybnitelnou součást vědy a vzdělávání. Na dnešním jubilejním 50. sněmu Akademie věd to řekl její odstupující předseda Jiří Drahoš. Za jednoznačný zdar svých dvou funkčních období považuje to, že se podařilo stabilizovat rozpočet akademie a zachovat demokratický charakter jejího řízení. Nedostatky vidí v tom, že podpora výzkumu ze strany podnikatelské sféry zůstává stále nízká.

Drahoš na sněmu zhodnotil svou činnost ve vedení Akademie věd ČR v uplynulých osmi letech a končící čtyřleté funkční období stávající akademické rady. Připomenul rozhodnutí vlády z roku 2009 výrazně snížit institucionální výdaje na vědu v dalších letech, které podle něho tehdy ohrozilo existenci akademie. Uvedl, že navzdory mnoha nepříznivým vlivům se jí povedlo znovu stabilizovat systém vědy a výzkumu a dál zvyšovat kvalitu své činnosti.

Mrzí ho, že výzkum na akademii a veřejných vysokých školách není více podporován českými podnikateli. "I přes nárůst přísunu peněz od českých podniků v posledních letech musím konstatovat, že z celkových zhruba 46 miliard korun podnikatelských výdajů na výzkum směřují k podpoře vědecké práce na vysokých školách a veřejných výzkumných institucích necelé tři miliardy korun," řekl Drahoš.

Hodnocení výzkumné a odborné činnosti akademie v letech 2010 až 2014 podle něj potvrdilo, že její prioritou je podpora špičkového výzkumu. Její budoucnost vidí v propojování základního a aplikovaného výzkumu.

Pro další směřování zdůraznil význam Strategie AV21, kterou akademie reaguje na konkrétní problémy dnešní doby v oblastech mezinárodněpolitických, ekonomických nebo sociálních. Otázka válek a mírového řešení sporů je podle něj čím dál naléhavější. Doufá proto, že akademie brzy představí výsledky svého výzkumu migrace i dalších kulturních a společenských výzev 21. století.

Zatímco v jeho prvním funkčním období v letech 2009 až 2013 akademici řešili hlavně propad ve financování, v uplynulém čtyřletém období hodně úsilí věnovali zajištění postavení Akademie věd jako instituce nejen vědecky respektované, ale také viditelné.

Drahoš v této souvislosti zmínil přijetí memorand o spolupráci Akademie věd se Senátem a s Poslaneckou sněmovnou, na jejichž základě se konají například různé odborné semináře. Dále poukázal na memorandum o spolupráci s úřadem vlády, ze kterého vyplývá spolupráce odborníků a politiků při zpracovávání podkladů pro vládní strategie, koncepční dokumenty a aktivní zapojení ČR do současného trendu digitalizace výroby.

Další významnou událostí uplynulého období je podle Drahoše podepsání Společného prohlášení předsednictev Akademie věd, České konference rektorů a Rady vysokých škol o užší spolupráci. Jejich společný postup může vést k lepšímu prosazování zájmů vědy, domnívá se.

Témata:  Jiří Drahoš Akademie věd České republiky podnikatelé

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.