reklama

Podle novely by ti, kteří pobývají v domácím prostředí, mohli dostávat namísto 13.200 korun 19.200 korun. Změna by podle ministryně práce a sociálních věcí Michaly Marksové měla pomoci lidem, kteří vedou "normální život", ale potřebují k tomu celodenní asistenci.

Zvýšení příspěvku na péči pro osobu s nejvyšším stupněm závislosti, která je v domácí péči, považuje za rozumné místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "O kolik příspěvek navýšíme, je k diskuzi, kterou jistě v Poslanecké sněmovně povedeme. Novela má však řadu nedostatků," uvedla v reakci na rozhodnutí vlády. Poskytovatelé sociálních služeb by také podle ní uvítali především víceleté financování, to ale novela nakonec neřeší.

Novela se týká i paliativní péče. V Česku fungují zhruba tři desítky zařízení poskytující paliativní péči, neexistuje zatím ale přesná definice takové služby. Vláda dnes zmocněním v zákoně o sociálních službách odsouhlasila, že přesnou definici přinese souběžná novela předpisu o zdravotních službách. Obě úpravy posoudí Sněmovna buď už na dubnové, nebo květnové schůzi.

"Péče o umírající bude oficiální službou a podle toho bude hrazena," uvedla Marksová. Kamenné hospice budou zdravotnická zařízení, ve kterých ale budou také poskytovány sociální služby, konstatovala.

"Největší problém byl v tom, že v Česku se hovoří o tom, že máme hospice, ale v zákoně slovo hospic nenajdete," řekl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík po jednání novinářům. Dnes se podle něj podařilo do zákona o sociálních službách dostat zmínku, že v zákoně o zdravotních službách může být definováno, co je to hospic. Ministerstvo zdravotnictví pak určí, jakou kvalifikaci musí mít lidé, kteří tam mají pracovat, a jaké přístrojové vybavení by hospice měly mít. "Třetí, v podstatě relativně nejjednodušší věcí, je do úhradové vyhlášky pro rok 2018 vyhradit nějaké částky peněz," uvedl Ludvík.

Připomenul, že Všeobecná zdravotní pojišťovna už realizuje pilotní program financování hospiců. "Tušíme, kolik těch poskytovatelů je. Když sečtete mobilní i kamenné hospice, tak jich je v České republice 29," uvedl. Nejde tak podle něj o miliardy, ale o stovky milionů korun. Jakmile se úhrady na paliativní péči do úhradové vyhlášky dostanou, bude to podle Ludvíka "navždy". "Jak už to tam jednou bude, tak už se to bude každoročně replikovat," uvedl.

Úhradovou vyhlášku musí ministerstvo předložit každý rok do konce října, ještě předtím bude muset připravit vyhlášku o věcném a personálním vybavení hospiců. Na ní už podle Ludvíka úřad pracuje.

reklama