"Budeme navrhovat, aby se situace v sociálních službách řešila ještě letos. Budeme chtít, aby zaměstnanci, kteří se starají o druhé, nemuseli brát sociální dávky... Jsou to jedni z nejhůře odměňovaných pracovníků. Průměrná nabídka pro pečovatele na různých webech je kolem 26.000 korun hrubého," uvedla Žitníková. Podotkla, že zatímco mnoha zdravotníkům se výdělek letos zvedl díky odměňování, zaměstnanci v sociálních službách víc peněz v odměnách nedostávají.

Podle šéfky svazu se v minulých letech dařilo příjmy v sociálních službách zvedat, tarify rostly. V prvním roce covidové epidemie se pak výdělek pracovníků výrazně zvýšil díky mimořádným odměnám. Průměrná mzda se tak pohybovala kolem 35.000 korun, upřesnila Žitníková. Údaje za minulý rok odbory ještě nemají. Průměrná mzda v Česku dosáhla loni podle Českého statistického úřadu 40.353 korun.

Žitníková považuje pětiprocentní navýšení tarifů v sociálních službách ještě letos za "naprosto reálné". Odvolává se na dřívější Jurečkova vyjádření, že dotace pro poskytovatele péče se zvedly.

Průměrná inflace loni podle statistického úřadu dosáhla 15,1 procenta. V únoru proti lednu ceny vzrostly o 0,6 procenta, v lednu proti prosinci poskočily o šest procent.

Odboráři chtějí se členy vlády jednat i o úpravě výdělků nejen pro letošek, ale také pro příští rok. Podle Žitníkové pak chtějí usilovat o dorovnání inflace. Podle zástupců svazu je kvůli snížení zadlužování a ozdravení veřejných financí vedle úsporných škrtů nutné navýšit také příjmy rozpočtu. Kritizují zrušení superhrubé mzdy a elektronické evidence tržeb (EET) či navýšení paušálů pro živnostníky. Zmiňují navýšení některých daní.

Stav státního rozpočtu za první čtvrtletí je nejhorší od vzniku Česka. Schodek v březnu dosáhl 166,2 miliardy korun. Členové vlády v pondělí řekli, že plánovaný letošní deficit 295 miliard se ale dodrží. "Už jednou jsme si potvrdili, že k prosperitě se proškrtat nedá. To už jsme zažili kolem roku 2010. Ekonomika zpomalila a dostávali jsme se z toho další čtyři roky," řekla Žitníková.

reklama