Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odbory žádají kvůli inflaci růst výdělků v sociálních službách o pět procent

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Odbory žádají kvůli vysoké inflaci pro pracovníky sociálních služeb ještě letos navýšení platů. Požadují přidání pěti procent do tarifů, tedy do základu výdělku. Chtějí o tom jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) i s premiérem Petrem Fialou (ODS). Novinářům to dnes řekla předsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Podle ní termín jednání zatím není.

"Budeme navrhovat, aby se situace v sociálních službách řešila ještě letos. Budeme chtít, aby zaměstnanci, kteří se starají o druhé, nemuseli brát sociální dávky... Jsou to jedni z nejhůře odměňovaných pracovníků. Průměrná nabídka pro pečovatele na různých webech je kolem 26.000 korun hrubého," uvedla Žitníková. Podotkla, že zatímco mnoha zdravotníkům se výdělek letos zvedl díky odměňování, zaměstnanci v sociálních službách víc peněz v odměnách nedostávají.

Podle šéfky svazu se v minulých letech dařilo příjmy v sociálních službách zvedat, tarify rostly. V prvním roce covidové epidemie se pak výdělek pracovníků výrazně zvýšil díky mimořádným odměnám. Průměrná mzda se tak pohybovala kolem 35.000 korun, upřesnila Žitníková. Údaje za minulý rok odbory ještě nemají. Průměrná mzda v Česku dosáhla loni podle Českého statistického úřadu 40.353 korun.

Žitníková považuje pětiprocentní navýšení tarifů v sociálních službách ještě letos za "naprosto reálné". Odvolává se na dřívější Jurečkova vyjádření, že dotace pro poskytovatele péče se zvedly.

Průměrná inflace loni podle statistického úřadu dosáhla 15,1 procenta. V únoru proti lednu ceny vzrostly o 0,6 procenta, v lednu proti prosinci poskočily o šest procent.

Odboráři chtějí se členy vlády jednat i o úpravě výdělků nejen pro letošek, ale také pro příští rok. Podle Žitníkové pak chtějí usilovat o dorovnání inflace. Podle zástupců svazu je kvůli snížení zadlužování a ozdravení veřejných financí vedle úsporných škrtů nutné navýšit také příjmy rozpočtu. Kritizují zrušení superhrubé mzdy a elektronické evidence tržeb (EET) či navýšení paušálů pro živnostníky. Zmiňují navýšení některých daní.

Stav státního rozpočtu za první čtvrtletí je nejhorší od vzniku Česka. Schodek v březnu dosáhl 166,2 miliardy korun. Členové vlády v pondělí řekli, že plánovaný letošní deficit 295 miliard se ale dodrží. "Už jednou jsme si potvrdili, že k prosperitě se proškrtat nedá. To už jsme zažili kolem roku 2010. Ekonomika zpomalila a dostávali jsme se z toho další čtyři roky," řekla Žitníková.

Témata:  mzdy / platy sociální péče

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 20:08

Zemřel Jiří Havel, herec známý z televize i dabingu

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.