Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Český velvyslanec ve Švýcarsku Borůvka se chce odvolat proti stažení z diplomatické mise

Ministerstvo zahraničních věcí
Ministerstvo zahraničních věcí
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha - Náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký dosud nedostal žádnou stížnost od velvyslance ve Švýcarsku Karla Borůvky proti jeho stažení z diplomatické mise. ČTK to dnes sdělilo ministerstvo vnitra. Borůvka jako velvyslanec spadá pod služební zákon a podle serveru iDnes.cz se chce proti stažení ze Švýcarska odvolat, záležitost by pak musel řešit právě Postránecký.

"Sekce pro státní službu v této věci žádné podání neobdržela," uvedla mluvčí ministerstva vnitra Klára Pěknicová. Pokud Borůvka podá odvolání, musí to podle ní udělat u státního tajemníka na ministerstvu zahraničí. "Ten pak má třicetidenní lhůtu pro postoupení odvolání nadřízenému služebnímu orgánu, náměstkovi (ministra vnitra) pro státní správu," doplnila.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) rozhodl o stažení Borůvky kvůli jednání jeho ženy Aleny. Podle ministra je nepřípustné, aby manželka velvyslance útočila v e-mailech a na sociálních sítích na zaměstnance ministerstva, novináře nebo úředníky.

Zaorálek přitom upozornil, že manželka velvyslance není zcela soukromou osobou. Také ona reprezentuje Česko a je v podstatě součástí diplomatického sboru, protože velvyslanec na ni pobírá příspěvek k platu, uvedl ministr o víkendu na twitteru.

Borůvka byl ze Švýcarska stažen do ústředí podle mluvčí ministerstva zahraničí Michaely Lagronové na dosud neupřesněnou dobu. Vedení diplomatické mise dočasně převzal jeho zástupce Pavel Bednář.

Formálně Borůvka velvyslancem ve Švýcarsku, do jehož působnosti spadá i zastupování české diplomacie v Lichtenštejnsku, zůstává. Z funkce ho může odvolat pouze prezident republiky.

Témata:  Josef Postránecký Lubomír Zaorálek Švýcarsko Alena Borůvková Karel Borůvka Ministerstvo zahraničních věcí České republiky

Související

Aktuálně se děje

29. června 2025 20:10

Bolek Polívka hvězdou karlovarského festivalu. Pořadatelé prozradili podrobnosti

V pátek to vypukne. Karlovy Vary se připravují na start 59. ročníku filmového festivalu. Jednou z jeho tváří bude populární herec Bolek Polívka. Organizátoři potvrdili, že si zahrál v nové festivalové znělce, která bude teprve představena. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy