Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU kritizuje Česko za zákon o státní službě. Jsme znepokojeni klíčovými prvky návrhu, píše komise

Vlajka EU
Vlajka EU
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha/Brusel - Evropská komise (EK) v dopise zaslaném českému ministerstvu vnitra kritizuje novelu zákona o státní službě, kterou schválila vláda v demisi a teď ji řeší Sněmovna. Premiér Andrej Babiš (ANO) a úřady přitom dříve tvrdili, že Brusel námitky nemá.

Změna služebního zákona by měla otevřít státní správu odborníkům ze soukromého sektoru a usnadnit odvolávání úředníků na základě nového systému hodnocení.

EK v dopise vyzvala ministerstvo vnitra, aby dalo na stůl všechny relevantní dokumenty, které navrhované úpravy podporují. Podotkla, že podle Dohody o partnerství jsou změny zákona o státní službě důležitým procesem, který by měl být transparentní. Plnění Dohody o partnerství je nezbytné k tomu, aby Česko mohlo čerpat peníze z evropských fondů.

"Zůstáváme tedy nadále znepokojeni klíčovými prvky návrhu. Například posunem k poněkud nízkým požadavkům druhých kol výběrových řízení pro manažerské pozice, možností odvolat manažery na základě 'dostačujícího' výsledku hodnocení, možností odvolání státních úředníků na základě dvou služebních hodnocení v rozmezí 40 dnů a zbavení vedoucích pracovníků možnosti podat námitku proti služebnímu hodnocení," cituje Radiožurnál z dopisu, který přišel náměstkovi ministra vnitra pro státní službu Josefu Postráneckému z úřadu eurokomisařky pro zaměstnanost.

Ministerstvo vnitra nyní posílá do Bruselu nové odůvodnění novely služebního zákona, pozastavení dotací se neobává. 

Novelu odmítají tuzemské odbory i sněmovní opozice. Obávají se toho, že to kabinetu umožní lehce se zbavovat nepohodlných lidí. Od svého nástupu Babišova vláda v rámci takzvané systemizace státní správy zrušila desítky míst včetně pozic náměstků. Nad tím se v dopise pozastavuje i Evropská komise. "Počet odvolaných vysoce postavených úředníků po nástupu nové vlády naznačuje, že služební zákon účinně negarantuje odpolitizování státní správy," stojí v dopise. Zároveň ale komise uznává, že v Česku existují administrativní překážky, které komplikují nábor odborníků.

Témata:  Evropská komise (EK) služební zákon Josef Postránecký Andrej Babiš EU

Související

Aktuálně se děje

10:33

Zimní počasí do soboty, slibují meteorologové. Pak přijde další změna

Morava a Slezsko se připravují na noční a páteční sněhovou nadílku, kterou těmto oblastem už několik dní slibuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zimní počasí se očekává i v sobotu. Změna přijde v neděli od západu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy