Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česká muslimka reaguje na útoky v Egyptě: Křesťanská krev smísila s muslimskou krví, jsme jednotní

Muslimové
Muslimové
Foto: Pixabay

Teplice - Eman Ghalebová patří k asi nejznámějším muslimkám v České republice. Její jméno se dostalo do povědomí širší veřejnosti díky jejím aktivitám v Teplicích, kde ona a další muslimové zorganizovali po stížnostech místních na nevhodné chování muslimských lázeňských hostů velký úklid. Psalo se o ní také ve chvíli, kdy anonym žádal ředitele teplického gymnázia, aby mladou muslimku ze školy vyhodil. Známá je díky svému dopisu určenému Islámskému státu. Teď do světa posílá další vzkaz – tentokrát kvůli útokům na křesťanské kostely v Egyptě.

K útokům na dva křesťanské kostely v Egyptě došlo o Květné neděli, kterou pro křesťany začíná pašijový týden. Exploze v kostele ve městě Tanta zabila podle dosud průběžně upřesňovaných údajů ministerstva zdravotnictví 27 lidí a 78 zranila. Atentátník, který se odpálil před kostelem v Alexandrii, má na kontě 17 mrtvých a 41 zraněných.

„Ve vlně zoufalství, která se na mně hrne po každém teroristickém útoku je to poprvé, co cítím spíše naději, že máme sílu teroristy porazit,“ napsala Eman Ghalebová na facebooku v souvislosti s děním v Egyptě. „Četla jsem si komentáře a reakce Egypťanů na sociálních sítích, komentovali tam muslimové a křesťané. Je to poprvé, co jsem nechytla depky z komentářů,“ přiznává.

„V komentářích se Egypťané vyjadřovali k útokům v tom smyslu, že odjakživa muslim s křesťanem žijí v míru a že je žádný ÍSÍSÁK nerozdělí. Opakovala se tam myšlenka, že takový teroristický útok není útok proti křesťanům, ale útok proti Egypťanům a proti jejich jednotě,“ vysvětluje, jak na útok reagovali obyčejní Egypťané.

Uvádí také, že zná mnoho Egypťanů, kteří se vždy chlubí, jak se během revoluce navzájem chránili. „Muslimové chránili křesťany při jejich modlitbě a křesťané muslimy. I přes to, že se dneska stal teroristický útok na křesťany v Egyptě, tak nenastala naštěstí vlna obviňování ani obhajoby. Byla tam zkrátka solidarita. I přestože se ISÍSÁKŮM povedlo prolít krev v posvátném místě, tak se na druhou stranu otevřely brány mešit, pro muslimy, kteří chtěli darovat krev svým křesťanským bratrům,“ napsala k fotografiím, na kterých egyptští muslimové darují krev.

A na konec přidala komentář jednoho Egypťana: ,,Pokud se někdo snaží nás Egypťany rozdělit tímto útokem, tak věřte, že jsme dneska víc jednotní než kdykoliv. Protože ode dneška se křesťanská krev smísila s muslimskou krví."

Témata:  muslimové teroristické útoky v Egyptě Egypt

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.