reklama

S raketovým útokem na syrskou leteckou základnu, který minulý týden podnikly Spojené státy v reakci na zásah syrských civilistů chemickými zbraněmi, souhlasí 35 procent lidí v Česku, 40 procent nesouhlasí. Ostatní dotázaní buď událost nezaznamenali, nebo ji nedovedou posoudit. Většina oslovených se také domnívá, že ruské angažmá v Sýrii tamní situaci nepomohlo.

Minulý týden nařídil americký prezident Donald Trump odpálení raket na syrskou leteckou základnu Šajrát v reakci na chemický útok, při kterém v Sýrii zahynulo nejméně 87 lidí. Z útoku na syrské civilisty západní státy obvinily režim syrského prezidenta Bašára Asada. Spojenec Damašku Rusko akci USA tvrdě odsoudilo a označilo ji za porušení mezinárodního práva.

Raketový útok USA považuje 17 procent lidí v Česku za varování dalších zemí s autoritářskými režimy. Shodně 15 procent si myslí, že útok skutečně byl odvetou za chemický útok ve městě Chán Šajchún, že představoval snahu prezidenta Trumpa odlišit se od jeho předchůdce Baracka Obamy a že cílem raketového útoku bylo posílení pozice USA na globální scéně. Podle 12 procent dotázaných byl americký útok emotivním rozhodnutím Trumpovy administrativy.

Rusové svým zapojením do konfliktu v Sýrii v posledních dvou letech tamní situaci uškodili podle 53 procent lidí, pomohli podle 35 procent. Zbylých 12 procent se k věci nevyjádřilo, protože o ní nic nevědí. Lidé se spíše přiklánějí k tomu, že řešením války v Sýrii je diplomacie, zavedení bezletové zóny a ekonomické řešení než jednorázové intervence, řeklanalytik Medianu Daniel Prokop pro ČT.