Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vrátí se Mariánský sloup na Staroměstské náměstí? Úřady žádost posuzují

Staroměstské náměstí v Praze
Staroměstské náměstí v Praze
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Praha - Úřady začaly posuzovat návrat Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí. V minulosti se stal symbolem vítězství katolické církve nad protestanty v českých zemích. V listopadu 1918 ho strhl dav, protože byl považovaný za symbol habsburské nadvlády a údajného útisku.

Žádost o umístění památky podala Společnost pro obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze, vyplývá do z dokumentu zveřejněného na úřední desce Prahy 1.

Mariánský sloup byl vztyčený 26. září 1650 jako jeden z prvních na území Čech. Stál blízko místa popravy představitelů českého stavovského odboje v roce 1621. Na jeho vrcholu stála pozlacená socha Panny Marie. Měl připomínat hrdinství řady obyvatel Prahy, kteří v roce 1648 ubránili Staré a Nové Město pražské před Švédy.

Sousoší z dílny Jana Jiřího Bendla, posvěcené v roce 1652 za účasti císaře Ferdinanda III., zahrnovalo několikastupňový podstavec, v jehož rozích byly čtyři skupiny andělů zápasící se silami zla.

Na návratu barokního sloupu se neshodovala pražská koalice. Nesouhlasily ANO a ČSSD, podporuje ji například radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice).

Vztyčení sloupu vzbuzuje v Praze už roky silné emoce. Historici a památkáři nejsou ohledně jeho obnovy jednotní. Odpůrci sloup považují za symbol pobělohorské doby, nejtemnějšího období českých dějin. Podle některých je připomínkou násilné rekatolizace země a zpátečnictví.

Témata:  Praha církev památky

Související

Aktuálně se děje

9:07

Výbuch cisterny na Roudnicku: Tři zranění, příčina se vyšetřuje

Výbuch cisterny na Roudnicku v Ústeckém kraji zaměstnal ve středu večer hasiče i zdravotnické záchranáře. Exploze zranila tři lidi, příčina je předmětem probíhajícího vyšetřování. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy