Praha - Senát podle všeho nezvolí spisovatelku Lenku Procházkovou do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). V prvním volebním kole získala jen 15 senátorských hlasů ze 62 odevzdaných.
Teoretickou šanci bude mít ještě ve druhém volebním kole. Nominaci někdejší signatářky Charty 77 Procházkové provázela kritika jejích současných postojů od pracovníků ústavu. Ze senátorů ji nikdo veřejně nekomentoval.
Zeman navrhl Procházkovou jako nástupkyni zesnulé Naděždy Kavalírové, která byla dlouholetou předsedkyní Konfederace politických vězňů.
Odboráři z ústavu ale poukazovali na to, že spisovatelka s hodnocením minulosti nakládá ideologicky a používá propagandistický a demagogický styl. Ředitel legislativního odboru prezidentské kanceláře Václav Pelikán naopak požádal senátory, aby se "neutápěli v detailech a mediálních zkresleních".
Odboráři v otevřeném dopise poukázali na vystoupení Procházkové, při kterých třeba pálila symboly NATO, vyzývala Česko, aby se stalo pátou kolonou v Evropské unii, nebo katolickou církev označovala v souvislosti s majetkovým vyrovnáním za národního nepřítele.
Invazi vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 pak hodnotila jako zradu západních politiků, kteří změny v Československu obětovali pro udržení mocenského rozdělení světa.
Témata: Lenka Procházková, Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR), Senát Parlamentu České republiky
Související
20. dubna 2017 11:04