reklama

„Bezvízový styk je nepřijatelný. Liberalizace je k diskuzi za splnění všech podmínek," uvedl v SMS zprávě pro redakci EuroZpráv.cz šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Jeho stranický kolega a europoslanec Tomáš Zdechovský zareagoval ještě ostřeji. „To je nehoráznost, Turci vůbec nesplňují řadu předpokladů pro bezvízový styk a přes to nejede vlak. Osobně jsem zásadně proti," uvedl pro EuroZprávy.cz.

Poslanec ČSSD Stanislav Huml připomíná, že ve Sněmovně hlasoval proti návrhu, který se týkal bezvízového styku s Ankarou. „Bezvízový styk s Tureckem chápu jako chybu a obrovskou bezpečností hrozbu," řekl.

„Mám dlouhodobě konzistentní názor, že Turecko nemá v EU co pohledávat. Tedy jednoznačně žádný bezvízový styk. V Bruselu se opravdu zbláznili," uvedl pro EuroZprávy.cz nezávislý poslanec Karel Fiedler.

„Bezvízový styk se zemí, která je ve válce nejen s IS, ale i s Kurdy, je problém sám o sobě. Byznysmani si jistě poradí... Ústup od podmínek smlouvy EU-Turecko de de facto diplomatická prohra precedentního významu a je pro EU reputační ztrátou," napsal redakci EuroZpráv komunista Jiří Dolejš.

„Zásadním problémem evropských zemí i samotné EU v posledních letech je nedodržování pravidel a závazků. Je nepřijatelné uvolnit vízový styk s Tureckem, aniž by ze strany Turecka byla dodržena všechna pravidla," uvedla pro EuroZprávy.cz poslankyně TOP 09 Helena Lanfšádlová.

Proti je také šéf ODS Petr Fiala. „Je chybou, že Evropská komise podporuje zavedení bezvízového styku s Tureckem. Oheň neuhasíte tím, že do něj nalijete benzín," komentoval informaci na sociálních sítích.

reklama