reklama

Smyslem zajišťovacího příkazu, jak popsal Nejvyšší soud, je získat do úschovy částku, o které se správce daně domnívá, že bude odpovídat budoucí daňové povinnosti. Daňový řád však počítá s tím, že správce daně musí mít vážné a důvodné pochybnosti o tom, že by tato daňová povinnost bez použití zajištění byla po vyměření uhrazena.

Instrument dle TOP 09 likviduje nevinné podnikatele a od doby, kdy je ministrem financí Andrej Babiš (ANO), četnost jeho využívání stoupá.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek dnes řekl, že na stranu se kvůli příkazům obracejí desítky podnikatelů. Instrument má podle něj ve vyspělých zemích opodstatnění, ale musí být využíván zcela výjimečně v krajních případech. "Je to vážný problém, protože tento zcela mimořádný instrument je zneužíván," uvedl. Finanční správa jako by podle něj nadužíváním příkazů naznačovala, že všichni jsou podezřelí a zloději.

Sobotka dnes kvůli zajišťovacím příkazům napsal Babišovi dopis, který má ČTK k dispozici. Informace o možném nadužívání příkazů označil za znepokojující.

"Čísla ale hovoří jasně - kvalita zajišťovacích příkazů se zvyšuje. Nejen, že jejich absolutní počet se snížil z 1605 v roce 2015 na 1561 v roce 2016, ale zároveň se výrazně zlepšuje poměr mezi tím, co Finanční správa podnikatelům po provedeném šetření vrací, a tím, co odvede do státního rozpočtu jako zachráněnou daň," oponuje náměstkyně ministra financí Alena SchillerováSchillerová.

TOP 09 v tiskové zprávě konstatovala, že nezákonnost postupu Finanční správy dokládají i opakovaná rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, která zajišťovací příkazy ruší.

reklama