Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Úřady loni vymohly zhruba třetinu z 25,5 miliardy Kč nedoplatků daní

Daně, ilustrační fotografie
Daně, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Finanční úřady loni získaly 8,8 miliardy korun z 25,5 miliardy korun vymáhaných daňových nedoplatků. Úspěšnost vymáhání nedoplatků ve srovnání s předchozím rokem kvůli dopadům pandemie klesla. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytlo Generální finanční ředitelství.

Množství případů vymáhání daňových nedoplatků loni meziročně kleslo o zhruba dvě procenta na 2,22 milionu a objem vymáhaných peněz o zhruba procento na uvedených 25,5 miliardy korun. Získaných peněz je zhruba o 5,4 miliardy méně než předloni. Úspěšnost klesla na 34,3 procenta z 55 procent v roce 2019.

"V důsledku mimořádných opatření, přijatých v souvislosti s pandemií covid-19, byla ovlivněna i oblast vymáhání daňových nedoplatků, což se projevilo v objemu vymožených nedoplatků. Podnikatelům jsou státem poskytovány kompenzace, byly vydávány generální pardony a podobně. Ztížená, či nulová možnost kontaktů a podnikání je okolností, jaká nemá v moderní historii obdoby a která se přechodně musela odrazit také ve správě daní," sdělila ČTK finanční správa.

Případy, kdy by okamžité provedení daňové exekuce mělo pro poplatníka zvlášť nepříznivé následky s přímou souvislost s pandemií, správa řeší také na základě žádostí poplatníků posečkáním nebo rozložením úhrady daně ve splátkách. "Postupné narovnání ekonomického prostředí a zánik pandemie se jistě projeví i ve správě daní a ve vymáhání nedoplatků," dodal správa.

K vymáhání nedoplatků finanční úřady přistupují až po uplatnění ostatních zákonných způsobů, kterými mohou přimět dlužníky k splnění jejich daňové povinnosti. Nejvyšší hodnoty u vymáhaných i vymožených daňových nedoplatků jsou dlouhodobě evidovány na dani z přidané hodnoty.

Daňové nedoplatky představují rozdíl mezi daní, která měla být zaplacena, a skutečně zaplacenou částkou. Daní, která měla být zaplacena, může být nejen přiznaná, ale i daň doměřená finančním úřadem a popřípadě i stanovené penále, pokuty, úroky nebo náklady řízení.

Témata:  Finanční správa České republiky (FÚ) daně

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.