reklama

Hašek v úterý vystavil na svém facebookovém profilu fotografii, kde se skupinou motorkářů pózuje na brněnském hřbitově. Posléze uvedl, že tam chtěl vzdát čest sovětským osvoboditelům Brna a jižní Moravy z jara 1945. "Já tam budu letos ještě několikrát, 8. a 9. května, včera (v úterý) jsem doprovodil generálního konzula Ruské federace v Brně," uvedl Hašek na dotaz ČTK, proč byl na místě ve stejnou dobu jako Noční vlci.

Současně řekl, že si váží památky "všech, kteří nám přinesli svobodu na konci 2. světové války, ať už bojovali ve válce jako vojáci sovětské, československé, rumunské, americké, britské či jiné armády, jako partyzáni či odbojáři, a zvláště těch, kteří položili za naši svobodu a vlast svůj život".

"Nikdy nedopustím přepisování historie a relativizaci hrdinů, kteří padli ve válce za vítězství nad nacistickým Německem. Odmítám hloupé spojování jejich odkazu a památky se srpnem 1968," doplnil hejtman.

Fiala považuje setkání Haška s motorkáři, kteří zjevně podporují ruský nacionalismus, za naprosto nevhodné. "Je to velká chyba a myslím si, že demokratický politik si má opravdu rozmyslet, s kým jde kam klást nějaké věnce a fotografuje se," uvedl Fiala. Předseda ODS doufá v to, že Haškovo gesto neznamená, že by se sociální demokracie přikláněla k politickému radikalismu. "Předpokládám, že to je jenom osobní selhání Michala Haška, nebo zoufalá snaha získat nějaké body, ale nevím, odkud by je získat mohl," poznamenal.

V ČSSD Hamáček o Haškově kroku zatím nezaznamenal nějakou zvláštní debatu. "I proto, že mi přijde zbytečné dávat takto kontroverzní skupině takový mediální prostor. Zásah v mediálním prostoru už teď neodpovídá relevanci této skupiny," řekl ČTK.

Psali jsme:Jiří Vyvadil: Michale Hašku, díky…
 
Hamáček se zúčastní k uctění sovětských vojáků několika oficiálních akcí, což je podle něj správný způsob, jak je připomenout. "Každý politik je zodpovědný svým voličům za svoje činy, je to spíš otázka na hejtmana Haška," řekl Hamáček. Se skupinou, která se fotí například s vlajkami států, které nejsou mezinárodně uznány a náleží suverénní Ukrajině, bych se nesetkával, dodal v reakci na to, že Noční vlci drží na fotografii, kterou Hašek zveřejnil, vlajku samozvané Doněcké lidové republiky na východě Ukrajiny. Podobně jako Hamáček hovořila i Marksová. "Kdybych to byla já, něco takového bych neudělala," uvedla.

Haškova setkání s Nočními vlky si všímá i německá agentura DPA. Herman se ale neobává toho, že by Haškovo chování mohlo vydávat do zahraničí výpověď o Česku. "Žijeme v demokratické zemi, kde každý člověk, včetně politiků, má právo vyjádřit svůj názor. Každý tím, co děláme a říkáme, dáváme jistý signál, jaké jsou naše priority, čemu dáváme přednost. Dáváme výpověď především sami o sobě," řekl ministr kultury.

Na Ústředním hřbitově v Brně uctilo památku obětí druhé světové války v úterý večer přibližně 80 motorkářů včetně ruských Nočních vlků. Skupina v uplynulých dnech navštívila také bývalý nacistický vyhlazovací tábor v polské Osvětimi. Několika motorkářům ale polské úřady zakázaly o víkendu vstup do Polska. Dnes skupina zamířila na Slovensko, kde by měla zůstat do pátku. V sobotu dorazí do Prahy, poté bude pokračovat v cestě do Berlína.

reklama