Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zeman se dnes k odvolání Babiše nevyjádří

Miloš Zeman, prezident ČR
Miloš Zeman, prezident ČR
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Prezident Miloš Zeman se dnes k návrhu na odvolání ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše z vlády nevyjádří. ČTK to řekl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Hrad již dříve sdělil, že se Zeman podrobně seznámí s návrhem dnes. Mluvčí nyní uvedl, že se prezident bude určitě věcí zabývat a úlohou hlavy státu je uklidnění situace. V minulých dnech Ovčáček zpochybňoval platnost návrhu a Zeman uvedl, že z vlády by měl naopak odejít premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

"Pan prezident se bude v každém případě věcí zabývat, ale my nebudeme v žádném případě dnes poskytovat jakýkoli komentář," uvedl Ovčáček. "Úlohou prezidenta republiky je přispět k uklidnění situace, zamezení vládní, případně ústavní krize. Snahou prezidenta bude, aby do říjnových parlamentních voleb v České republice fungovala akceschopná vláda, která nebude zmítána nenávistmi a rozpory mezi dvěma představiteli," dodal.

Odvolání Babiše k 9. květnu navrhl premiér Sobotka kvůli Babišovým kauzám týkajícím se možného ovlivňování médií a neodvádění daní. Mluvčí Hradu poté oznámil, že Zeman chce o návrhu rozhodnout až po návratu z návštěvy Číny po 18. květnu. Podle ústavních právníků však ústava nedává Zemanovi příliš možností Babiše neodvolat a měl by postupovat bez zbytečných odkladů, podle premiéra v řádu několika pracovních dnů.

Stejný názor má i předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). "Doufám, že (prezident) bude respektovat Ústavu a že to udělá. Ústava nedává žádnou lhůtu, takže se předpokládá, že to bude bezprostředně. Zvyklosti, které patří k ústavnímu systému, byly v minulosti naplňovány a dodržovány," řekl dnes novinářům.

Témata:  Miloš Zeman Andrej Babiš demise Sobotkovy vlády

Související

Aktuálně se děje

17. května 2025 18:43

Česko - Kazachstán 8:1. Červenka hrdinou, ozdobil stý start na MS hattrickem

Češi mají za pět utkání ve skupině mistrovství světa ve Švédsku a Dánsku stejný počet výher. V sobotním duelu s Kazachstánem triumfovali 8:1 zásluhou hattricku jubilanta Romana Červenky a dvougólových střelců Matěje Stránského a Adama Klapky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy