Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zeman by v současné krizi neměl jet do Číny, míní lidovci

Miloš Zeman, prezident České repubilky
Miloš Zeman, prezident České repubilky
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Vládní KDU-ČSL vyzvala prezidenta Miloše Zemana, aby odložil cestu do Číny a neopouštěl Česko do vyřešení vládní krize.

Prezident musí jednat podle ústavy, řekl dnes po zasedání poslaneckého klubu a celostátního výboru lidovců předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček nechtěl vyjádření komentovat. "Politické pletichaření si nezaslouží komentář," sdělil ČTK.

Zeman odlétá do Číny ve čtvrtek. Až po návratu z cesty ve druhé polovině příštího týdne chce řešit návrh premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO). Zeman navíc trvá na tom, že před odvoláním je nutné vypovědět koaliční smlouvu.

"Jednoznačné je, že jsme vyzvali pana prezidenta, aby jednal podle ústavy a zároveň aby neopouštěl republiku do vyřešení celé vládní krize," uvedl Bělobrádek.

Ústava i ústavní tradice podle Bělobrádka hovoří jasně. "Prezident republiky odvolává člena vlády na návrh předsedy vlády. Tečka. To znamená, pokud takto konat nebude, nejedná v souladu s ústavou," zdůraznil předseda KDU-ČSL.

Témata:  Miloš Zeman KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

Související

Aktuálně se děje

22. února 2026 20:21

Chce s někým být? Lucie Vondráčková naznačila vztahovou budoucnost

Lucii Vondráčkové už se po boku vystřídalo několik sportovců. Naposledy to byl zápasník Zdeněk Polívka, ale i vztah s ním už je nějaký čas minulostí. Osobní život herečky a zpěvačky se stejně řeší. Co Vondráčková vzkazuje lidem, kteří to dělají?

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy