Praha – V České republice platí nové nařízení veterinářů, podle kterého musí být otestovány veškeré zásilky živočišných potravin z Brazílie na přítomnost bakteriálních salmonel. Jen za první den nahlásili potravináři příchod 46 tun drůbežího masa.
Informoval o tom Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS). Nařízení je platné od úterý do odvolání, testy hradí příjemci potravin. Za nesplnění nových povinností hrozí až dvoumilionová pokuta. „Podle hlášení podaného v souladu s novou právní úpravou měly zásilky dorazit do místa určení dnes. Příjemce však dnes informoval, že dojde ke zpoždění zásilky, a ta by měla dorazit až v pondělí," řekl Majer.
Brazilské maso by se tak nemělo na pulty dostat před testem. Jde i o import zboží z jiných členských států Evropské unie brazilského původu. Potravináři mají také od úterý mít povinnost oznámit potraviny z Brazílie SVS a vyplnit formulář na webu. Potraviny pak budou moci vypustit na trh až po obdržení vyhovujících laboratorních výsledcích.
Opatření bylo zavedeno v reakci na opakované nálezy bakterií salmonel v brazilském kuřecím mase. Veterináři na konci minulého týdne stáhli z trhu 35 tun drůbežího masa původem z Brazílie. Objevili v nich salmonelu. Příjemci hrozí až padesátimilionová pokuta. Ministerstvo zemědělství upozorňuje, že závadnost brazilského masa častá.
SVS provedla do konce dubna asi 90 kontrol, při kterých prověřila, pozastavila a laboratorně vyšetřila 200 šarží. Osm procent kontrolovaných brazilských potravin obsahovalo salmonely.
Brazilské úřady obvinily místní zpracovatele a vývozce masa, že léta prodávali zkažené hovězí a drůbeží maso a upláceli kvůli tomu místní hygieniky i politiky. Tamní federální policie obvinila v souvislosti s prodeji zkaženého masa a uplácením politiků a hygieniků 63 lidí.
Vloni bylo do Česka z Brazílie přímo dovezeno 1163 tun drůbežího masa. Hovězí nebylo napřímo z Brazílie v posledních dvou letech dovezeno žádné.
Bakterie salmonely vyvolávají průjmové onemocnění salmonelózu. Do organismu bakterie pronikají výhradně ústy a vylučují se stolicí, případně močí. Nákaza se přenáší potravinami nebo prostřednictvím nemytých rukou. Salmonelu lze zničit dostatečným tepelným zpracováním potraviny. Pro silného a zdravého jedince nebývá onemocnění obvykle nebezpečné. Ohroženi mohou být starší či nemocní lidé a malé děti, hůře se totiž vyrovnávají s velkými ztrátami tekutin.
Témata: maso, Brazílie, státní veterinární správa
Související
2. března 2023 12:12
14. června 2022 16:15
28. března 2022 12:22
9. února 2022 11:04
16. listopadu 2021 16:53
29. května 2021 13:39