Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ústavní stížnost kvůli Opočnu mluví o možné rasové perzekuci rodu Colloredo-Mansfeld

Ústavní soud
Ústavní soud
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Brno - Ústavní soud (ÚS) obdržel v dubnu stížnosti Kristina Colloredo-Mansfeldová, která usiluje o navrácení zámku v Opočně na Rychnovsku. Stojí v ní, že nacisté zámek zabavili prokazatelně z rasových důvodů.

Zámek Colloredo-Mansfeldům zkonfiskovali v roce 1942 nacisté. V roce 1945 byl Colloredo-Mansfeld označen za osobu německé národnosti a stejný majetek mu měl být zkonfiskován podruhé, tentokrát na základě prezidentského dekretu. V roce 1948 bylo rozhodnutí o druhé konfiskaci prohlášeno za neplatné, zámek měl být vrácen. Stát však již majetek v poúnorové situaci původnímu vlastníkovi nevydal.

Spor o vydání trvá od roku 1991. Justice památku loni v dubnu pravomocně přiřkla státu, v únoru verdikt potvrdil Nejvyšší soud (NS). Podle advokáta Jakuba Fröhlicha odmítl dovolání s odůvodněním, že není oprávněn přezkoumat skutkové závěry nižších soudů, konkrétně povědomí okupačních orgánů o židovských předcích rodiny.

Odvolací soud uznal za prokázáno, že matka Josefa Colloredo-Mansfelda byla Židovkou dle norimberských zákonů. Avšak shledal nepravděpodobným, že by říšským úřadům byla informace o židovských předcích vůbec známa, stojí v usnesení NS. Důvody konfiskace byly podle verdiktu spíše politické, nacisté Colloredo-Mansfeldy pokládali za "rod ve smyslu rakousko-monarchistickém, jehož mladší členové se hlásí k české národnosti".

S tím nesouhlasí Kristina Colloredo-Mansfeldová, která v ústavní stížnosti mimo jiné namítá, že matce Josefa Colloredo-Mansfelda byl majetek ve Francii konfiskován jako Židovce. Kontakt s matkou rodině vytýká i zpráva nacistické Bezpečnostní služby, stejně jako údajně pozitivní vztah k židovství. Odvolací soud podle stížnosti patřičně nezohlednil všechny předložené důkazy, ty nové pak podle Fröhlicha neposoudil v souvislosti s dříve doplněnými.

Stížnost také poukazuje na rozpor jednotlivých nálezů ÚS co do výkladu pojmu rasové persekuce a také na rozpor s Mezinárodní úmluvou o odstranění všech forem rasové diskriminace. I přes tento rozpor má ale Kristina Colloredo-Mansfeldová za to, že podmínka rasové perzekuce je splněna i dle nejpřísnějšího výkladu rasové perzekuce, podle kterého k naplnění podmínky restitučního zákona nepostačuje národnostní perzekuce, ale vyžaduje se, aby perzekuce byla alespoň částečně motivována i protižidovsky, uvedl Fröhlich.

Témata:  Zámek Opočno Ústavní soud ČR restituce

Související

Aktuálně se děje

23. února 2025 9:39

Kateřina Pavlů debutovala. České biatlonistky obsadily dvanácté místo na MS

České biatlonistky obsadily dvanácté místo ve štafetě na mistrovství světa ve švýcarském Lenzerheide. V sestavě vedle zkušených Jessiky Jislové a Terezy Voborníkové nastoupily také dvě debutující juniorky Kateřina Pavlů a Ilona Plecháčová. Po výborném začátku se český tým pohyboval dokonce na čtvrté pozici, avšak mladé závodnice nakonec nedokázaly udržet nadějný výsledek. O vítězství Francie nebylo pochyb, od prvních metrů si štafeta této favorizované země vybudovala velký náskok a obhájila loňský titul.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

V Praze proběhla demonstrace na podporu Ukrajiny k třetímu výročí ruské invaze. (23.2.2025)

Staroměstské náměstí si připomíná výročí války: Historie se nesmí opakovat, apeloval Václav Vydra, vystoupil i Pavel

Staroměstské náměstí v Praze se v neděli zaplnilo tisíci lidmi, kteří si přišli připomenout třetí výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu. Hlavním cílem shromáždění bylo vyjádřit solidaritu s ukrajinským lidem a apelovat na pokračování podpory země, která se již tři roky brání ruské agresi. Na pódiu vystoupil i český prezident Petr Pavel, který ve svém projevu zdůraznil, že vítězství Ukrajiny je v zájmu celé Evropy.