Brno - Potomci rodu Colloredo-Mansfeldů podali u Ústavního soudu (ÚS) návrh na obnovu řízení o čtyřech stížnostech, které se týkaly mobiliáře zámku Opočno na Rychnovsku. Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku v prosinci 2016 konstatoval, že české soudy porušily právo Jeroma Colloredo-Mannsfelda na spravedlivé soudní řízení.
Kromě něj podala návrh na obnovu řízení také jeho sestřenice Kristina Colloredo-Mansfeldová, zjistila ČTK z přehledu plenárních věcí ÚS.
České soudy restituentům nejdříve pravomocně vydaly do spoluvlastnictví 68 obrazů. Následně však nárok na vydání zbylého mobiliáře zámku Opočno ve dvou samostatných řízeních v letech 2010 a 2012 zamítly. Štrasburský tribunál v tom spatřoval rozpor s Úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod.
Návrh na obnovu řízení před ÚS je poměrně vzácným krokem. Lze jej podat poté, co člověk uspěje u mezinárodního orgánu, typicky u Evropského soudu pro lidská práva. O návrhu na obnovu rozhoduje ÚS podle zákona bez ústního jednání. Pokud dospěje k závěru, že jeho dřívější nález či usnesení je skutečně v rozporu s rozhodnutím mezinárodního soudu, zruší jej a zabývá se znovu původní stížností.
Podle dřívějších informací ČTK jde ve sporu o sbírku s tisíci položkami. Památkáři její hodnotu v minulosti odhadli na více než miliardu korun. Například jde o slavnostní kočár, 38 obrazů, dvě desítky svítidel, 223 věcí ze sbírky zbraní, lovecké trofeje či jídelní servisy.
Vydání celého zámku se v jiné linii domáhá sama Kristina Colloredo-Mansfeldová. V nové stížnosti podané k ÚS letos v dubnu zmiňuje možnou rasovou perzekuci jejích předků. Zámek zabavili nacisté, po válce zůstal státu. Podle stížnosti rasový motiv prokazatelně existoval, když matce tehdejšího majitele opočenského panství byl majetek konfiskován jako Židovce. ÚS stížnost obdržel v dubnu, zatím nerozhodl.
Témata: restituce, Zámek Opočno, Ústavní soud ČR
Související
19. srpna 2020 14:42
19. května 2020 16:22
18. června 2019 12:28
27. června 2018 13:53
18. května 2018 14:33
27. března 2018 16:21