Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

O podpisu velvyslance ČR v Číně měly být podle Zaorálka informace

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, ministr zahraničí
Lubomír Zaorálek /ČSSD/, ministr zahraničí
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD) tvrdí, že v době přípravy cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny měl mít prezident informaci, že český velvyslanec v Pekingu Bedřich Kopecný podepsal dopis diplomatů k dodržování lidských práv.

Zaorálek to dnes řekl v TV Prima. Dopis, který vyvolal podráždění Pekingu, Kopecký podepsal se souhlasem Černínského paláce, ovšem bez Zemanova vědomí.

Jak již dříve napsaly Lidové noviny, Kopecký dopis podepsal v půlce února. Zemana podle deníku nejvíc překvapilo, že o Kopeckého kroku nevěděl, i když má jinak vztahy s Čínou plně pod kontrolou. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka nebyl dopis konzultován.

"Tady šlo o to, že 11 států, mezi nimi i Česká republika, prostě zvedly to, co bylo dokonce běžně i v čínských médiích, že je podezření, že jsou mučeni někteří novináři. A my jsme jenom řekli, nic víc, jenom aby se to vyšetřilo," řekl Zaorálek. Podle něj nešlo o kritiku Číny. Podle něj mělo jít původně o stanovisko všech členských států EU.

"Tam, řekněme, chyběly informace. To je jediná věc, kterou bych uznal, že když se připravuje cesta prezidenta, tak takové věci se musí zvažovat. A tam určitá, řekněme, chyba, byla. To já uznávám," konstatoval. "Pokud to prezident chápe tak, že v době přípravy jeho cesty o tom měla být informace, tak má pravdu," připustil.

Témata:  Lubomír Zaorálek Čína Miloš Zeman

Související

Aktuálně se děje

8. července 2026 10:51

MOV zaskočil velkou část světa. Zákaz pro ruské sportovce se ruší

Ruští sportovci zřejmě budou mít možnost se zúčastnit již příštích olympijských her ve Spojených státech amerických. Mezinárodní olympijský výbor totiž přerušil suspendaci Moskvy, která vešla v platnost v souvislosti s její invazí na sousední Ukrajinu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy