Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šmejdi jsou na ústupu? Případů porušení zákona na předváděcích akcích letos ubylo, říká ČOI

ČOI
ČOI
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha - Česká obchodní inspekce (ČOI) pravidelně monitoruje předváděcí akce. V 1. čtvrtletí 2017 uskutečnila 28 kontrol, kdy porušení právních předpisů zjistila téměř v 36 procentech. Ve stejném období v roce 2016 to bylo více než 80 procent zjištění.

V 1. čtvrtletí 2017, stejně jako v minulém roce, organizátoři nejčastěji porušili oznamovací povinnost o konání akce. Přestože počet nekalých obchodních praktik klesá, ČOI i v tomto období podle svého webu uložila pokuty celkem za zhruba 7,5 milionů korun.

Nejvyšší pokuty dostala společnost BNM-MEDICAL CZECH. SE, a to za více než 3,4 milionu korun.

"Nová právní úprava, platná od konce roku 2015, která zakazuje přijímat platby na místě nebo před uplynutím lhůty sedmi dnů od uzavření smlouvy, byla zásadním právním dokumentem pro zlepšení situace. Přesto však prodejci přichází s novými promyšlenějšími praktikami, jak obcházet i tuto novelu zákona. Proto se ČOI do budoucna na kontrolu těchto praktik zaměří," řekl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

ČOI také v prvních třech měsících dostala méně podnětů od spotřebitelů než loni. Zatímco letos se na inspekci obrátili spotřebitelé ve dvou desítkách případů, loni počet podnětů překročil stovku.

Témata:  šmejdi, podvodní prodejci ČOI (Česká obchodní inspekce) ekonomika

Související

Aktuálně se děje

11:01

To je drzost. Jaromír Soukup se brání po slovech Evy Feuereislové

Poslední vztah Jaromíra Soukupa s Evou Feuereislovou je prý definitivně u konce. Žena, které se přezdívá Plastic Queen, ho ukončila s odůvodněním, že podnikatel prý udržuje vztahy i s jinými ženami. Jak reagoval sám Soukup? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.