Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poslanci nemohou vypovídat k únikům z Šlachtovy zprávy, Sněmovna je nezprostila mlčenlivosti

Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.
Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.
Foto: Michal Kalášek, EuroZprávy.cz

Praha - Sněmovna nezprostila poslance mlčenlivosti, Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) tak nebude moci vyslechnout členy někdejší vyšetřovací komise ke sporné reorganizaci policie kvůli únikům údajů z takzvané Šlachtovy zprávy.

Podnět k prověření úniků údajů z takzvané zprávy bývalého ředitele někdejšího protimafiánského útvaru Roberta Šlachty do některých médií dala loni Nejvyššímu státnímu zastupitelství a inspekci sama komise.

GIBS se na Sněmovnu obrátila, jak potvrdil předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), na podnět státního zastupitelství. Chtěla také vyslechnout pět sněmovních úředníků a dva odborné analytiky, kteří měli v dolní komoře k dokumentu přístup.

Někdejší předseda komise Pavel Blažek (ODS) řekl, že je evidentní, že úniky mohly být jen ze strany orgánů činných v trestním řízení. Zpráva, kterou Blažek označil za soubor útržků z různých policejních spisů, existuje podle něho ve třech vyhotoveních, komise měla jedno. Rovněž místopředseda Martin Lank (Realisté) podotkl, že úniky je třeba hledat jinde než u komise.

"Státní zastupitelství si dovolilo neuvěřitelnou nehoráznost," prohlásil k žádosti GIBS předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Rovněž Marek Benda (ODS) označil zbavení mlčenlivosti za nemožné. Vyšetřovací komise je vrcholný orgán Parlamentu a státní zastupitelství není nadřazené všem mocím, uvedl. Podle Zdeňka Ondráčka (KSČM), který v komisi zasedal, měly orgány v trestním řízení prověřit úniky hned.

Proti zproštění mlčenlivosti se postavil i místopředseda Sněmovny a člen komise Jan Bartošek (KDU-ČSL). "Vznikne bludný kruh, ze kterého nebude cesta ven," řekl.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky Robert Šlachta Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS)

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.