Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Gabčík a Kubiš po 75 letech znovu spáchali atentát na Reinharda Heydricha

Reinhard Heydrich
Reinhard Heydrich
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Praha - Parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš před 75 lety zaútočili na říšského protektora Reinharda Heydricha. Zatáčku v pražských Holešovičkách, kudy jeho auto v roce 1942 jelo a která byla později přestavěná, nahradila pro dnešní historickou rekonstrukci nedaleká v Zenklově ulici.

Ráno před akcí byla odhalena v dnešní Gabčíkově ulici nedaleko původního místa atentátu pamětní deska manželům Ryšavým. Ti pomáhali parašutistům, kteří se po činu ukryli v kryptě pravoslavného kostela svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici.

Celé odpoledne bude v parku u úřadu Prahy 8 přístupný návštěvníkům dobový vojenský tábor československé samostatné obrněné brigády. K vidění bude například originál štábní limuzíny Vauxhall z roku 1939, vojenská dodávka Austin v barvách RAF nebo dva americké jeepy. Vystavený je i model stíhačky Supermarine Spitfire v podobě z přelomu roku 1944 a 1945 ve skutečné velikosti. Připraveny jsou i ukázky života v tehdejší protektorátní Praze.

Výročí útoku připomínají také dvě venkovní výstavy, před dejvickou budovou generálního štábu české armády a na Klárově u památníku druhého odboje. Vznikají také filmy a vycházejí knihy, pošta vydala speciální známku. Po loňském snímku Antrhopoid má v červnu českou premiéru film podle románu francouzského spisovatele Laurenta Bineta nazvaného HHhH. Film o životě Heydricha nese jméno Smrtihlav. Letos vyšla také kniha Jaroslava Čvančary nazvaná Anthropoid. Zahrnuje nové badatelské poznatky autora a přes 800 fotografií a dokumentů.

Další připomínka bude v 17. a 18. června na Karlově náměstí. Nedaleko něj v kostele svatých Cyrila a Metoděje parašutisté v boji s německou policií a armádou zemřeli. Také její součástí bude vojenský tábor s dobovou technikou či ukázky výcviku tehdejších parašutistů a dělostřelců.

Říšský protektor Heydrich útok 27. května 1942 přežil, ale o týden později podlehl infekci z utrpěných zranění. V následné vlně represí německá okupační správa popravila tisíce lidí a v červnu 1942 srovnala se zemí obce Lidice a Ležáky.

O atentátu v těchto dnech také píše řada německých médií. Němečtí novináři zmiňují i následné vypálení Lidic a Ležáků. Zdůrazňují přitom ojedinělost úspěšného atentátu v rámci protinacistického odboje i nesmírnou krutost nacistické odvety před 75 lety.

Témata:  Reinhard Heydrich Praha historie

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.