Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Senátor navrhuje rušení daňových zvýhodnění některých investičních fondů

Senát ČR
Senát ČR
Foto: Senat.cz **www.senat.cz**

Praha - Senátor Libor Michálek (za Piráty) chce zrušit daňové zvýhodnění základních investičních fondů, které podléhají snížené pětiprocentní sazbě daně z příjmů.

Podle něj to využívají hlavně developerské firmy výlučně k daňové optimalizaci. Stát tak podle senátora přichází o stovky milionů korun ročně. Senát se Michálkovou novelou má zabývat příští týden. Zatím se s žádnou jeho předlohou neztotožnil.

"Fakticky se jedná o podobný investiční nástroj, jakým jsou korunové dluhopisy," uvedl Michálek k daňovému zvýhodnění základních investičních fondů. Jednokorunové dluhopisy, jejichž výnosu se neplatila daň, vydaly některé firmy včetně Agrofertu expremiéra Andreje Babiše (ANO). Transakci prověřuje finanční správa i policie.

Zákon o dani z příjmů umožňuje základním investičním fondům daňovou optimalizaci jen za podmínky zaregistrování akcií na burze cenných papírů. S akciemi těchto fondů se aktivně neobchoduje, uvedl Michálek. Důvodem je podle něj to, že akcie těchto fondů pro kvalifikované investory jsou v držení buď jedné společnosti, většinou developera, nebo skupiny osob jednajících ve shodě, což je v rozporu s obdobnými zahraničními pravidly.

Témata:  Senát Parlamentu České republiky daně Libor Michálek

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.