Praha - V Česku působí pět speciálně vyškolených asistentek, které nabízejí sexuální služby a poradenství zdravotně postiženým. Podobný servis už delší dobu funguje ve Švýcarsku, Německu, Dánsku, Belgii, Francii, Rakousku či Nizozemí.
Soulad služby se zákonem posuzovalo ministerstvo vnitra. Podle výsledků Rozkoš bez rizika či jiné organizace nemohou zájemcům sexuální asistenci zprostředkovat, nesmějí z ní mít také žádný "hmotný prospěch". Stát postihuje kuplířství. Prostituce v Česku sice není trestná, ale není ani legálním zdrojem příjmů. Informace o sexuálních asistentkách si klienti musejí dohledat sami. Každá z žen má vlastní webové stránky.
"O službu je zájem. Každá z asistentek má několik klientů týdně," uvedla výkonná ředitelka organizace Rozkoš bez rizika (R-R) Lucie Šídová. Tři asistentky jsou v Praze, jedna v Brně, další je z Trutnovska. Služba je placená. Hodina vyjde na 1200 korun. Úvodní konzultace stojí 500 korun.
Asistentky prošly speciálním školením. Musely také podepsat etický kodex. Handicapovaných se mohou dotýkat a mít s nimi sex. Učí je ale hlavně uvědomit si rozdíly mezi muži a ženami, říkat ne, mluvit o svých potřebách a pohlavním styku, používat sexuální pomůcky či navazovat partnerské vztahy. Pomáhají párům se začátkem intimního života. Informují o antikoncepci. Poskytují také poradenství příbuzným.
Na asistentky se obracejí samotní klienti, jejich rodiny i ti, kteří postiženým pomáhají. Podle Šídové se o službu začaly zajímat také domovy pro seniory či pro lidi s handicapem.
Práci zatím dělají jen ženy. Šídová nevyloučila, že by službu v budoucnu mohli začít poskytovat i muži.
Témata: zdravotně postižení , pohlavní styk, ženy
Související
1. srpna 2022 11:03
29. dubna 2022 12:32
14. března 2022 16:42
30. září 2021 15:51
30. srpna 2021 11:45
1. prosince 2020 14:27