reklama

Soulad služby se zákonem posuzovalo ministerstvo vnitra. Podle výsledků Rozkoš bez rizika či jiné organizace nemohou zájemcům sexuální asistenci zprostředkovat, nesmějí z ní mít také žádný "hmotný prospěch". Stát postihuje kuplířství. Prostituce v Česku sice není trestná, ale není ani legálním zdrojem příjmů. Informace o sexuálních asistentkách si klienti musejí dohledat sami. Každá z žen má vlastní webové stránky.

"O službu je zájem. Každá z asistentek má několik klientů týdně," uvedla výkonná ředitelka organizace Rozkoš bez rizika (R-R) Lucie Šídová. Tři asistentky jsou v Praze, jedna v Brně, další je z Trutnovska. Služba je placená. Hodina vyjde na 1200 korun. Úvodní konzultace stojí 500 korun.

Asistentky prošly speciálním školením. Musely také podepsat etický kodex. Handicapovaných se mohou dotýkat a mít s nimi sex. Učí je ale hlavně uvědomit si rozdíly mezi muži a ženami, říkat ne, mluvit o svých potřebách a pohlavním styku, používat sexuální pomůcky či navazovat partnerské vztahy. Pomáhají párům se začátkem intimního života. Informují o antikoncepci. Poskytují také poradenství příbuzným.

Na asistentky se obracejí samotní klienti, jejich rodiny i ti, kteří postiženým pomáhají. Podle Šídové se o službu začaly zajímat také domovy pro seniory či pro lidi s handicapem.

Práci zatím dělají jen ženy. Šídová nevyloučila, že by službu v budoucnu mohli začít poskytovat i muži.

reklama